DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç, Kurban Bayramı öncesi yaptığı açıklamada, emeklilerin yaşadığı sorunların çözümü noktasında çalışmalarını sürdürüldüğünü dile getirdi. Emeklilerin Antalya’da zor şartlar altında yaşamlarını sürdürdüğünü anlatan Saraç, bayramda emeklilerin torunlarına bayram harçlığı bile veremez durumda olduklarını anlattı.

10 BİN TL MAAŞLA NE YAPABİLİRİZ?

DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç, Kurban Bayramında emeklilerin bayramı ağız tadıyla geçiremeyeceklerini anlattı. Saraç, Antalya’da emeklilerin bu yılda tatil yapamayacağını anlattı. Kurban Bayramında emeklilerin kurban kesemediğine dikkat çeken Saraç, emeklinin kırmızı ete olan hasretinin her geçen gün daha da arttığına dikkat çekti. Antalya’da yaşayan emeklilerin sadece havlusunu alarak Konyaaltı Plajı’na gidebildiğini anlatan Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülke genelinde mutlaka bir fiyat istikrarı sağlanmalı. Emeklilere yapılan küçük zamların ardından hemen hemen her şeye üst üste zam gelmeye başlıyor. Yaşamın her alanında fiyat istikrarının sağlanması gerekiyor. Fiyatlarda istikrar sağlanmadığı müddetçe emeklilerimizin rahat bir nefes alması mümkün değil. Avrupalı emekliler farklı bir ülkeye tatile gidebiliyor. Bizim ülkemizde ise bırakın tatil yapmayı kendi yaşadığı şehirde bile rahat bir yaşam süremiyor. Antalya’da emekli olan bir arkadaşımızın en büyük tatili, otobüse binerek Konyaaltı plajına gidebilmek”

BAYRAM İKRAMİYESİ EN AZ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLMALI

Saraç, emeklilikte insan onuruna yaraşır ücretin bir hak olduğunu, emekli aylıklarının enflasyona değil milli gelire endeksli olması gerektiğini, emekli bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini ve emekli aylıkları arasındaki farklılıkların giderilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, sağlık hizmetlerinde katkı payının kaldırılması ve sağlığın kamusallaştırılması gerektiğini, kendileriyle ilgili tüm politikalarda karar alma mekanizmalarında yer almanın bir hak olduğunu ifade etti. Bunların gerçek anlamda yaşama geçirilebilmesi için sendikalaşmanın bir hak olduğunu belirtti.

SEFALET ÜCRETİ

DİSK Emekli-Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç açıklamalarını şu şekilde sonlandırdı:

“Biz emeklilerin gerçeği, 79 yaşında evine ekmek götürebilmek için çalışmak zorunda kalan ve iş cinayetlerine kurban edilen bir ülkede yaşıyor olmamızdır. AKP iktidarının tercih ettiği ekonomik sosyal ve siyasal politikaları sonucunda, İşçileri, emekçileri, açlık ve yoksullukta eşitleyerek, bir avuç sermayeyi refahta eşitlediği gerçeğidir. Yıllarca ülkemizin her köşesinde değişik işlerde çalışan ve tüm değerleri üreten, belirli bir süre sonra hak ettiği emekliliği insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleri hakkını elde eden 16 milyon emekli ve hak sahibi yanlış uygulanan hesapsız plansız savurgan ve vurdumduymaz politikaların esiri olmuştur. Bugün ülkemizde 16 milyon emeklinin yüzde kırk sekizlik dilimini oluşturanlar, ya güvencesiz koşullarda gayri resmi işlerde çalışmaktadır, ya da ikinci bir iş aramak zorunda bırakılmaktadır. Alım gücünün sürekli düştüğü, temel gıdadan temel tüketim mallarına koşar adım yapılan zamlar. Gelirde, vergide adaletsizlikler işçi emekçi ve emeklilerin belini bükmüş ve sefalet içinde yaşam sürmeye mahkum edilmişlerdir.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER