Antalya’da seçimlerden önce esnaf kredilerinde uygulanan yöntem yerel seçimlerin ardından ağırlaştırılmıştı. Muhalefetin sert tepki gösterdiği durum karşısında henüz atılan bir adım yok ama esnafın kredi taleplerine cevap veriliyor. 

ANTALYA'DA ESNAFLARA KREDİ DESTEĞİ 

Esnafa bankalara oranla daha düşük faizli kredi imkanı sağlayan esnaf kefalet kredi kooperatiflerine başvurularda son dönemde artış görüldü. Gerekli şartları yerine getirmeleri halinde başvuru sahibi esnafa 750 bin liraya varan kredi, 1 milyon 500 lira ise işyeri ve araç edinme kredisi veriliyor. Muratpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Bucak, başvuru sahibi esnafların şartları yerine getirmeleri halinde kredilerini kısa süre içerisinde kullanabileceklerini ifade etti. 

Güllük Caddesi Giyim Kıyafet (1)

"ESNAFI DERİNDEN ETKİLEMEKTE"

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Özellikle seçim dönemleri öncesinde kredilerin artırılması ile seçim süreçlerine etki etmeye çalışan, krediyi esnafa karşı baskı aracı unsusu olarak kullanan iktidar ve emrindeki Halk Bankası 01 Nisan 2024 sabahı tüm kooperatiflerin hesaplarındaki paralar geri çekilmiş olup kooperatiflerin parası kalmamıştır. Esnafımızın 5 yıllık vade tutarı 3 yıla, 1-6 aylık ödeme planı ise 1- 3 aya düşürülmüş, faiz oranları ise yüzde 29 çıkarılmıştır. Seçim sonrası yaşanan bu süreç esnafımızı derinden etkilemekte ve çok büyük sıkıntıya sokmaktadır. Esnafımızı zor duruma düşürmeye kimsenin hakkı yoktur” şeklinde açıklama yaparak tepki göstermişti. 

Cavit Arı (1)

ANTALYA'DA KREDİ İÇİN BAŞVURAN ESNAF SAYISINDA ARTIŞ!

Banka krediler faiz oranında yaşanan artışın ardından esnaflar, esnaf ve kefalet kredi kooperatiflerinin verdiği düşük faizli kredilere yöneldi. Kredi talebi için esnaf kefalet kredi kooperatiflerinde yoğunluk oluşturan esnaflar gerekli yasal şartları yerine getirmek zorunda. Teminat ve gerekirse kefil gösterme şartını yerine getiren esnafların ayrıca kredi kullanabilmeleri için kredi sicil notlarının iyi olması gerekiyor. 

"ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ!"

Muratpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Bucak, esnafın her zaman zor gün dostu olduklarını, olmaya da devam edeceklerini dile getirdi. Bucak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Antalya’da esnafımızın her zaman yanında olduk, olmaya devam edeceğiz. Gerekli şartları yerine getirmeleri halinde başvuru sahibi esnafa 750 bin liraya varan kredi, 1 milyon 500 lira ise işyeri ve araç edinme kredisi veriliyor. Bizlerden kredi kullanan esnafımız işini büyüterek, istihdama ve üretime katkı sunuyor. Esnafımızın bizden kullandığı krediler ödeme durumuna göre taksitlendiriliyor.”

"BORCU BORÇLA KAPATMAK DOĞRU DEĞİL"

Bazı esnafların kullandıkları kredi ile borçlarını kapattığını ifade eden Muratpaşa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Turgut Bucak, kredi kullanarak borç kapatan esnafın daha sonra kullandığı kredinin taksitlerini ödeyemediğini anlattı. Bucak konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Bizlerden kredi kullanan esnaflarımızdan bazılarının kullandığı kredi rakamını borçlarını kapatmada veya oğlunu-kızını evlendirirken kullandığını duyuyoruz. Bu esnaflarımız daha sonra kredi taksitlerinin ödeme günü geldiğinde ödeme yapamıyor ve zor duruma düşüyor. Bizlerden kredi kullanan esnaflarımızın bu tür durumlara girmemelerini istiyoruz.”
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER