Aksu ilçesinde 3 yıl önce başlayan millet bahçesi projesi kapsamında yenilemek amacıyla merkez camisi de yıkıldı. Yıkılan caminin hemen yanı başında bulunan millet bahçesi ve hükümet konağının inşaatı hemen hemen tamamlandı. Cami inşaatının yapımının takip edilmesi ve hayırseverlerden gelen paranın tek bir hesapta toplanması için Aksu Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Çeşitli mecralardan paylaşım yapılarak ve panolara reklam verilerek cami adına hayırseverlerden para talep edildi.

CUMHURBAŞKANININ ZİYARETİNDEN SONRA ÇİVİ ÇAKILMADI

Bin 500 kişilik kapalı mekanda, bin 500 kişilik de açık alanda ibadet kapasitesine sahip olan caminin dış cephe süslemesi CNC Selçuklu yıldızı motifli taş malzemeden olması düşünüldü. Camide 15. ve 16. yüzyıla atıfta bulunarak, Osmanlı Klasik dönem nakış ve tezyinat süslemesi, bezemeleri uygulanacak. 21 Ağustos 2021 tarihinde temeli atılan caminin yapımı aradan geçen 3 yılda tamamlanamadı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel seçimler öncesi Antalya’yı ziyareti ve EXPO 2016’da aday tanıtımı öncesinde hızlı bir şekilde caminin 4 minaresinin gövde üstleri takıldı. Günlerdir bir çivi dahi çakılmayan caminin inşaatının ne zaman tamamlanacağı ise bilinmiyor.

Antalya’da şaşırtan manzara! Kapalı pazar yeri cami oldu Antalya’da şaşırtan manzara! Kapalı pazar yeri cami oldu

KAPALI PAZAR YERİNDE NAMAZ KILINIYOR

Caminin yıkılmasının ardından cuma ve bayram namazları ise Macun Mahallesinde bulunan kapalı pazar alanından kılınmaya başlandı. Yaz kış demeden kapalı pazar alanında evlerinden getirdikleri seccadelerin üzerinde ibadetlerini yerine getiren yaklaşık 150 kişi için Aksu İlçe Müftülüğü de bir imam ve bir müezzin görevlendiriyor. Cami cemaati cami inşaatının bir an önce tamamlanarak ibadetlerini camide yapmak için gün saydıklarını ifade etti.

EZAN SESİNE HASRET KALDILAR

Aksu merkezde ezan sesine hasret kaldıklarını ifade eden Sefa Katı, "3 yıldır bu caminin tamamlanmasını dört gözle bekliyoruz. Eskiden bir ezan sesimiz vardı, şimdi de oda yok. Ezan sesi duymuyoruz. Hiç olmazsa minareler aktif hale gelsin. Bayram ve cuma namazları için kapalı pazar yerine gidiyoruz” dedi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ