Antalya’da onlarca kuş, endemik bitki ve deniz canlısına ev sahipliği yapan falezler için alarm çanları çalıyor. Falezleri bekleyen tehlikeler hakkında uyarılarda bulunan Antalya Kent Konseyi, yetkilileri bir an önce önlem almaya davet etti. 

FALEZLERDE GÖÇME RİSKİ VAR

Antalya’da biyolojik yaşam merkezi olmasının yanı sıra ihtişamıyla kartpostallara konu olan falezler büyük tehdit altında. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, Antalya falezlerinin üzerinde ve deniz taraflarında herhangi bir yapı olmayacak şekilde acil bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu aktardı. Kent Konseyince hazırlanan raporda, falezlerdeki bazı noktalarda göçme riski bulunduğunu belirten Kurt, gerek doğal yapının korunması gerek çökmeler sonucu oluşabilecek olumsuzluklarla ilgili yetkilileri bir an önce önlem almaya davet etti. 

Antalya Deniz Kara Havadan

KONYAALTI SAHİLİ’NDE KIYI EROZYONU 

Antalya sahil şeridindeki tehlikelere yönelik açıklamaları sürdüren Kurt’un dikkat çektiği bir başka alansa Konyaaltı Sahili oldu. Dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ndeki kıyı erozyonunu tekrar gündeme getiren Kurt, yaşanan sahil kayıplarının eski haline getirilmesi ve en az seviyeye indirgenmesi için akarsu sediman rejiminin, akarsu taban kotunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini hatırlattı. Kurt ayrıca Boğaçayı yatağında kum-çakıl ocakları ve işletmelerine kesinlikle izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. 

LARA KUMULLARI’NIN GELECEĞİ

Lara Sahili’nde bulunan kumluk alanlar üzerinde duran Kurt, Lara Kumul Ormanı’nın ‘Kesin Korunacak Hassas Alanlar’ tanımına daha uygun olduğunu vurguladı. Kurt, Lara’daki söz konusu alanın kesin korunacak hassas alan ilan edilmesiyle biyolojik, jeolojik ve jeomorfolojik özellikler açısından ekosisteme daha fazla katkı sağlayacağını ifade etti. “Lara’daki kumluk alanlarda herhangi bir yapay projelendirmeye gidilmemeli” uyarısında bulunan Kurt, bölgeyi doğal haliyle korumanın çok önemli olduğunu aktardı. 

Mersin'de temiz çevre için kollar sıvandı Mersin'de temiz çevre için kollar sıvandı

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt ayrıca Yamansaz’ın da tekrar eski doğal haline döndürülmesi gerektiğini belirtti. 

Semanur Kurt Kent Konseyi Başkanı


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER