Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesinde 5-7 Mayıs tarihleri arasında “Hristos Fest (Mesih Festivali)" adı altında bir festivalin yapılacağı belirtilerek açık hava reklamı yayınlandı. Sosyal medyadan örgütlenen tepkilerde, festivalin İslam akidesine, Müslümanların değerlerine, tarihine ve örfüne aykırı olduğu dile getirildi. 

ATSO Başkanı Bahar’dan ‘Hükümet yanlısı’ eleştirilerine yanıt! ATSO Başkanı Bahar’dan ‘Hükümet yanlısı’ eleştirilerine yanıt!

"MİLLİ GÜVENLİK SORUNU"

Sığınmacılara, göçmenlere ve mültecilere ilişkin sert tutumlarıyla bilinen Zafer Partisi'nden tepki açıklaması gecikmedi.  Antalya İl Başkan Mert Özmutlu, sosyal medya hesabı Twitter (X) hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla festivalin düzenlenmesini  "milli güvenlik sorunu" olarak nitelendirdi.

Antalya'da Ruslar

"AÇIKÇA MİSYONERLİK FAALİYETİ"

Zafer Partisi Antalya İl Başkanı Mert Özmutlu, konuya ilişkin yayınladığı mesajda, "Kendini ‘Bizans’ olarak tanımlayan Rus grup Antalya’da ‘İsa Fest’ adı altında bir festival düzenliyor ve hadlerini aşarak Antalya’ya ‘Bizans toprağı’ deme gafletinde bulunuyorlar. Açıkça misyonerlik faaliyeti içinde bulunan bu hadsizlere neden göz yumuluyor ve billboardlardan reklam yapmalarına izin veriliyor. Herkes iyi bilsin ki Antalya Türk toprağıdır. Bu topraklarda Türkün sözü geçer. Bu bir milli güvenlik sorunudur. Derhal önlem alınıp bütün faaliyetleri durdurulmalıdır. Yetkilileri göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Özmutlu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ve Antalya Valiliği'nin sosyal medya hesaplarını etiketleyerek, festivalin yasaklanmasını istedi. 

"ANTALYA BİZANS TOPRAĞIDIR"

Antalya'yı Bizans olarak tanımlama cesaretinde bulunan topluluk, İsa Fest'e katılım için yapılan çağrıda şunları kaydetti: "İsa Fest" Antalya'da herkes olmalı. Tüm ülkelerden tüm şehirlerden gönderin. Nasıl ki Müslümanlar hacca dünyanın her bir yanından hacıları gönderiyor nasıl ki Yahudiler kendi kutsal paskalya ve bayramında kendi kutsalların etrafında toplanıyor. Tüm dünyanın Hristiyanları, Yahudi ve Müslümanlar da dahil, 5 Mayıs Antalya (Bizans) Türk özerk bölgesi (arkada ki ses: Rusya'nın diye ekliyor) İsa Fest toplanıyoruz."

FESTİVAL İPTAL EDİLDİ

" #HristosFestYasaklansın", " #MisyonerlikDurdurulsun" etiketleri ile sosyal medyadan geniş kitlelere çağrıda bulunan Antalyalı Müslümanların tepkisi üzerine, festivale yasak getirildi. 

Muhabir: DUYGU TEKİN