Antalya’da yaz günlerinin yaklaşmasıyla birlikte yaza fit girmek isteyenler yönünü bitki çaylarına ve fonksiyonel tohumlara çevirdi. Aynı zamanda Ramazan ayında değişen beslenme düzenini düzeltmek için vatandaşlar matcha,  smoothie ve yeşil çay; tarçın keten ve chia tohumuna yöneldi. Özellikle kadınlar yaza fit girmek için bu tür ürünlere olan talebi arttırdı.

Antalya sağlık turizminde parlıyor! Turistler hangi klinikleri ve hizmetleri tercih ediyor? Antalya sağlık turizminde parlıyor! Turistler hangi klinikleri ve hizmetleri tercih ediyor?

KETEN TOHUMU BİRÇOK SORUNA İYİ GELİYOR

Muratpaşa Güllü Caddesi'nde baharat ve kuruyemiş esnafı, “Kış ayları nedeniyle soğuk algınlığı için vatandaşlar bitki çaylarını alıp tükettiler. Şu an ise yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fonksiyonel tohumlarına yöneldi. Özellikle kadınlar yüzlerine maske yapmak için ve zayıflamak için keten tohumu ve chia tohumu alıyor. Ayrıca bu tohumlar kabızlık sorunu yaşayan vatandaşlar tüketiyor.  Ramazan ayını geride bıraktık ve herkes kabızlık sorunu çekiyor. O yüzden vatandaşlar için keten tohumu ve chia tohumu bağırsakları rahatlattığı için tercih ediliyor” ifadelerine yer verdi.

FİYATLAR YÜZDE YÜZ ARTTI!

Geçen seneye oranla fiyatların yüzde yüz arttığını söyleyen esnaf, “Bu ürünler yurt dışında geldiği için dolarla alınıyor ve fiyatlar her gün artıyor. Geçen yıla oranla fiyatlar yüzde yüz arttı. İnsanların da alım gücü hergün düştüğü için bu fiyatlar vatandaşlara pahalı geliyor” dedi. 

 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN