Antalya’da ihbar üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü ekipleri tarafından bir giyim mağazasının deposuna şok baskın düzenlendi. Baskında 77 papağana el konularak 41 bin 817 TL para cezası uygulandı.

GİYİM MAĞAZASINA PAPAĞAN BASKINI 

Olay, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. Antalya Körfez Gazetesinden Ertuğrul Gün'ün haberine göre ekipler belirlenen adrese baskın düzenleyerek depo içerisinde yasa dışı şekilde tutulduğu tespit edilen 77 papağanı kurtardı. Papağanlar, türlerine ve sağlık durumlarına göre koruma altına alındı ve güvenli bir ortama taşındı.

41 BİN 817 TL PARA CEZASI UYGULANDI

Depoda bulunan papağanların yasa dışı yollardan temin edildiği ve satışa sunulmak üzere tutulduğu belirlendi. Mağaza sahibine, yasa dışı hayvan ticareti yapmaktan dolayı 41 bin 817 TL para cezası uygulandı.

HAYVANAT BAHÇESİNE TESLİM EDİLDİ 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, yasa dışı hayvan ticaretinin önlenmesi için denetimlerin sıklaştırıldığını ve ihbarların titizlikle değerlendirildiğini belirtti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, “Antalya’da aldığımız ihbar üzerine bir giyim mağazasının deposunda yasadışı papağan üreten kişilere ekiplerimiz tarafından, Kara Avcılığı Kanunu kapsamında 41.817,00 TL idari para cezası uygulandı. 77 papağana el konulup hayvanat bahçesine teslim edildi” dedi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN