Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, 9 yıl önce bir hasta yakınının saldırısı sonucu öldürülen Dr. Kamil Furtun üzerinden sağlıkta şiddet olaylarının son bulması istendi. 

"SAĞLIKTAKİ ŞİDDET ÖNLENEMİYOR"

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Dr. Kamil Furtun'u yitirişimizin üzerinden 9 yıl geçti. Şiddet, özellikle sağlık alanında yoğunlaşan şiddet önlenemiyor. Şiddet bir toplumsal sorundur. Etki alanı sürekli genişlemektedir. Sağlıkta yıllardır gerekli idari ve yasal uygulamalar geciktiği için artık her meslek, her kurum şiddetin etkisine girmektedir” denildi. 

"ŞİDDET BİR HALK SAĞLIĞI SORUNUDUR"

Şiddeti sosyokültürel bozulmaların, eğitimin hedefinden kopmasının; sivil itaatsizliğin, toplumsal hiyerarşinin bozulmasının tetiklediği belirtilen açıklamada, “Bu konu siyaset üstü bir uzlaşı ve planlamayla ele alınması gereken acil bir halk sağlığı sorunudur. Dr. Kamil Furtun ve tüm yitirdiklerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz. Aziz hatıraları bu çözüme öncülük etmelidir” ifadelerine yer verildi. 

DR. FURTUN MESLEKTAŞLARI TARAFINDAN ANILDI

Dr. Kamil Furtun, Samsun’da görev yaptığı  Eğitim Araştırma Hastanesi  Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi yerleşkesi önünde yapılan basın açıklamasıyla anıldı. Açıklamanın ardından hastane önündeki büstüne kırmızı karanfiller bırakan hekimler, Furtun’u son olarak mezarı başında andılar. 

"GÜVENLİ ÇALIŞMA ALANLARI İSTİYORUZ"

Furtun’un ölümünün 9. Yıldönümü dolayısıyla bir açıklama da Türk Tabipleri Birliği tarafından yapıldı. Açıklamada, “Samsun’da görev yaptığı hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren meslektaşımız Dr. Kamil Furtun’u aramızdan ayrılışının 9’uncu yılında sevgi ve özlemle anıyoruz. Yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak; sağlıkta şiddete karşı bütüncül politikalar ile desteklenmiş etkili yasa, güvenli ve sağlıklı çalışma alanları istiyoruz” denildi.  

Muhabir: MUSTAFA KOÇ