Adana'da DSİ daha verimli ve tasarruflu sulama için kolları sıvadı Adana'da DSİ daha verimli ve tasarruflu sulama için kolları sıvadı

Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu yaptığı açıklama ile son yıllarda sayısı giderek artan ve çoğu ormanlık bölgelerde bulunan hazine arazileri üzerindeki işgallere dikkat çekti.

HAZİNE ARAZİLERİNDEKİ İŞGALE DİKKAT ÇEKİLDİ

Antalya Kent Konseyi artık sayılı günlerin kaldığı 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde kentin sorunlarını gündeme getirerek, yeni seçilecek belediye başkanlarına mesaj vermeye devam ediyor. Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu, yerel seçimler öncesi siyasi parti adaylarından beklentilerini içeren kapsamlı bir rapor ile kamuoyunun karşısına çıktı. Antalya kamuoyuyla paylaşılan raporda, tarım alanlarındaki imar uygulamaları ve hazine arazileri üzerindeki işgallere vurgu yapıldı. 

“TARIM VE MERA ALANLARI YOK EDİLİYOR”

Tarım Çalışma Grubu’nun raporunda, Antalya genelindeki tarım ve mera alanlarının hızlı bir şekilde yok edildiği ifade edildi. Tarım sektörü açısından Antalya’yı ileride ciddi sıkıntıların beklediğine işaret edilen raporda, kentin tamamında yapılaşmanın hızla sürdüğü belirtildi. 

“HAZİNE ARAZİLERİ İŞGAL EDİLMEKTE”

Söz konusu raporda, “Tarım alanları, verimli ovalar ve meralar yapılaşma baskısı altındadır ve hızla getireceği sonuçlar ve sorunlar dikkate alınmadan imara açılmaktadır. Ayrıca, özellikle pandemi dönemi ve sonrası yaylalarda kontrolsüz bir yapılaşma söz konusudur. Tarım alanları ve meralar hızla yok edilmektedir. Hazine arazileri işgal edilmektedir” ifadelerine de yer verildi. 

KIRSALDA ‘PLANLAMA’ VURGUSU

Antalya Kent Konseyi Tarım Çalışma Grubu tarafından kaleme alınan raporda özellikle yaylalara ve kırsal kesime yönelik uyarılar yer aldı. Raporda, “Planlamanın tarımsal üretime katkı koyacak büyüklükte parsellerin olmasına olanak sağlayacak şekilde olması gereklidir. Hazine arazileri üzerine yapılan kaçak yapılar, elektrik alamadıkları gibi belediye hizmetlerinden de yararlandırılmamalıdır” denildi. 

TAŞ, KUM VE MERMER OCAKLARI

Açıklamanın son bölümündeyse taş, kum ve mermer ocakları meselesine parmak basıldı. Söz konusu ocakların tarımsal üretimi tehdit ettiği vurgulanarak, bu tarz faaliyet alanlarının köylere, üretim alanlarına ve orman sahalarına yakın kurulmaması gerektiği vurgulandı. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU