İsrail’in 7 Ekim'den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarında 259 gün geride kaldı. 259 günde binlerce masum insan hayatını kaybederken, çok sayıda sağlık merkezi ve hastanede hizmet dışı kaldı. Antalya’da çeşitli sağlık kurumlarında görev yapan hekimler İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla ‘Sessiz Yürüyüş’ gerçekleştirdi.

HEKİMLER YÜRÜYÜŞ DÜZENLEDİ

Muratpaşa Camii avlusundan başlayan yürüyüşte hekimler ‘Terör, soykırım ve işgale karşı hekimlerden sessiz yürüyüş’ yazılı pankart açtı. Ellerinde Türkiye ve Filistin bayrakları ile sessiz bir şekilde yürüyen hekimler Kapalıyol olarak bilinen Kazım Özalp Caddesi’nde basın açıklaması yaptı.

“GAZZE BOMBALANDI, BİZİM MARKA DÜŞKÜNLÜĞÜMÜZ ORTAYA ÇIKTI" 

Hekimler tarafından yapılan ortak açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Sizleri birkaç ay öncesine götürmek istiyorum. Ekim ayında hastanenin bombalandığı haberini almıştık ve hepimiz bütün öfkemizle İstanbul’daki konsolosluk binasına gitmiştik. Aradan geçen 8 ayda defalarca hastaneleri bombaladılar. Saldırılar hala devam ediyor. Ancak görüyoruz ki yüreğimizdeki öfke gittikçe zayıflıyor. Elbette o günkü şiddetiyle öfkemiz devam etmeyecek. Ama Gazze’de yaşananları haber izler gibi takip etmeyi asla kabullenemeyiz.  Yaşananlar film sahnesinden bir kesit değil. Dün Nuseyrat kampına saldırı düzenlendi, çok sayıda şehit ve yaralı var. Yine dün 5 yaşındaki bir çocuğun açlıktan 8 kiloya düşmüş olduğunu gördük. Bayram günü bir kız çocuğunun babasının cesediyle bayramlaşmasını izledik. Bu yaşananların tamamı bütün dünyanın şahitliğinde gerçekleşiyor.  Bizler Gazze’yi unutmamak için, vicdanımızı diri tutmak için, zulme karşı olduğumuzu göstermek için Türkiye'deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüşümüzün 32. haftasında yeniden buradayız. Gazze bombalandı, bizim marka düşkünlüğümüz ortaya çıktı. Gazze bombalandı, liderlerin kukla olduğu ortaya çıktı. Gazze bombalandı, bizim anlık heyecanlarla hareket ettiğimiz, boykota 3 ay bile devam edemediğimiz ortaya çıktı. Gazze bombalandı, eğitimin diplomadan ibaret olmadığı ortaya çıktı.”

"KATİL İŞGALÇİLER YAPTIĞI ZULME SON VERMEK ZORUNDA KALACAK" 

“Gazze bombalanınca anladık ki 'Birleşmiş milletler, nato, insan hakları' hepsi oyundan ibaretmiş” diyen hekimler,  “Gazze bize üniversite oldu. Gazze bize rahmet kaynağı oldu. Gazze bize kadınların çocuk sevgisinin nasıl olması gerektiğini öğretti. Gazze bize yürek neymiş onu öğretti. Gazze karanlığa gömülmüş dünyada bize ışık oldu. Biz mevsimlik iş değil, ömürlük iş yapıyoruz. Mum alevi gibi parlayıp sönmeyeceğiz. Bir gün katil işgalciler yaptığı zulme son vermek zorunda kalacak. O gün geldiğinde şu anda yaptıklarını unutturmaya çalışacak. Gazze’de mücadele eden halkı terörist olarak göstermeye çalışacak. Ama biz bu tuzağa düşmeyeceğiz ve mücadelemize devam edeceğiz. Mücadelemiz sadece Filistin için değildir. Gücümüz ve enerjimizin ulaşabildiği bütün insanlık içindir.  Bizler vicdanımızla, şuurumuzla, duamızla, mesleklerimizle, eylemlerimizle Gazze’deki kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bizler hekimler ve sağlık çalışanları olarak, 32. Haftasında toplandığımız yürüyüşümüzde haykırıyoruz: "Kanıksamayacağız. Normalleştirmeyeceğiz” dedi. 

Muhabir: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN