Antalya'da son günlerde kırılan sıcak hava rekorlarının ardından bu kez yüksek nem vatandaşları bunaltacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, nem oranı zaman zaman yüzde 90'ın üzerine çıkacak. Hava sıcaklıklarının ise 32-35 derece arasında seyredeceği tahmin ediliyor.

UZMANLARDAN UYARI GELDİ 

Dahiliye (İç Hastalıkları) Uzmanı Uzm. Dr. Sakina Gahramanova, özellikle güneşin tam tepede olduğu 12:00 ile 16:00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması konusunda uyardı. Gahramanova, dışarı çıkmak için sabah ve akşam saatlerinin tercih edilmesi gerektiğini ifade ederek şu uyarılarda bulundu:

·        Dışarı çıkarken en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılmalı.

·        Geniş kenarlı ve havadar şapkalarla UV korumalı güneş gözlüğü kullanarak yüzü ve gözleri güneşten korumak önemli.

·        Hafif, açık renkli ve bol giysiler tercih edilmeli. Pamuk gibi nefes alabilen kumaşlar vücudu serin tutar. Bununla birlikte çabuk kuruyan kıyafetler tercih edilmesi ya da yedek bir tişört bulundurulması da sıcak havalarda kurtarıcı olabilmekte.

BOL SU TÜKETİMİ ÖNEMLİ

Yüksek nem oranı ve sıcaklıklar göz önüne alındığında, bol su tüketimi de oldukça önemli. Mümkün olduğunca su içilmeli ve susuz kalmamaya özen gösterilmeli.

GÖLGEDE KALMAK ÖNERİLİYOR

Günün en sıcak saatlerinde açık hava aktivitelerinden kaçınılması ve mümkünse gölgede ya da serin alanlarda bulunulması tavsiye ediliyor.

SAĞLIK RİSKLERİNE DİKKAT

Yaşlılar, çocuklar, kronik hastalıkları olanlar ve hamileler yüksek nem ve sıcaklıktan daha fazla etkilenebilirler. Bu nedenle bu grupların özel dikkatli olması ve gerekli önlemleri alması gerekiyor.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ