Antalya Körfez Gazetesinin “Kaçak turizm” manşeti ile okurlarına duyurduğu Aksu çayının kenarındaki, 5 yıldızlı otellerin hemen yanı başında yapılan kaçak konteynerler bugün kaldırılıyor. Aksu belediyesi konteyner sahiplerine 1 hafta önce uyarmıştı.

KUNDU-KUMKÖY MAHALLELERİ ÜZERİNE ONLARCA KONTEYNER KONULDU

Antalya Körfez Gazetesi Muhabiri Ertuğrul Gün'ün haberine göre Aksu ilçesinde son yıllarda yaşanan büyük su baskınlarının ardından harekete geçen Devlet Su İşleri 13. Bölge Müdürlüğü Aksu Çayı Islahı Taşkın Koruma projesini başlattı. Proje kapsamında yaklaşık 3 yıla yakın süren çalışmaların ardından ıslah çalışmaları tamamlandı. Koruma projesi ile Aksu İlçesi, civar Mahallelerdeki 105 bin 750 dekar tarım arazisi ve turizm alanlarının taşkınlardan korunması sağlandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Kundu-Kumköy mahalleleri arasında kalan ve kral yolu olarak da bilinen yolun üzerindeki köprü ile deniz arasında onlarca demir yığınları üzerine onlarca konteyner konuldu. 

KÖPRÜ ÜSTÜ KAÇAK YAPILAR YIKILDI, KURULUM DEVAM ETTİ 

Köprü üstünde kalan yapılar geçtiğimiz yıl içerisinde Aksu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak olduğu gerekçesi ile yıkıldı. Köprünün altında kalan çok sayıda konteynerde ise tatilcilerin yaşamı devam ediyor. Elektrik ve su aboneliği bulunmayan konteynerlerde elektrik akü, jeneratör ve güneş enerjisi ile sağlanırken su ise taşıma olarak getiriliyor. Bazı yerlerde ise konteynerlerin 2 katlı olması dikkatlerden kaçmadı. Diğer taraftan birçok gemi ve tekne sahibi de otellerden gelen müşterilerini buradan aktarma sağlıyor. Tekne sahipleri tarafından kurulan iskelelerin kışın taşkınların önüne geçmek amacıyla söküldüğü ifade edildi.

KÖRFEZ GÜNDEME GETİRDİ, KAMUOYUNDAN TEPKİ ÇEKTİ 

Yapılan konteynerleri ve konteyner koymak için demirlerle Aksu çayının parsel parsel paylaşılmasını Antalya Körfez Gazetesi kısa bir süre önce “Kaçak turizm” manşetiyle kent gündemine getirmişti. Konunun gündeme gelmesi ve bölge halkının tepki göstermesinin ardından Aksu Belediyesi harekete geçti. Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak yapılan kaldırılması için 15 gün süre verilerek, ihtarname düzenlendi. Kaçak yapılar bugün Aksu Kaymakamlığının 24 Haziran 2024 tarih ve 12442 sayılı yazısı doğrultusunda 8 Temmuz Pazartesi (yarın) yıkılacak. 


 

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN