Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi (BES) üyeleri ‘Kamuda Tasarruf’ tedbirleri kapsamında kamu kuruluşlarındaki ulaşım servislerinin kaldırılmak istenmesini Kepez Sosyal Güvenlik Merkezi önünde mesai başlangıcı öncesi alkışlarla protesto etti. 

“BU TASARRUF DEĞİL”

Protesto sırasında kısa bir açıklama yapan BES Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, “Bu ülkenin emekçileri, üretenleri, en çok vergi ödeyenleri olarak tasarruf yalanı altında yeni bir saldırıya maruz kaldık. Bu tasarruf değil, daha fazla yoksulluk, daha fazla işsizlik, daha fazla güvencesizlik, daha fazla angarya çalışma paketidir. Sermayeden alınmaktan vazgeçilen vergiler planlanan tasarruf miktarının 20 katıdır” dedi.

HÜKÜMETE SERVİS VE LOJMAN SERZENİŞİ

Mol açıklamasının devamında, “İtibardan, şatafattan, lüks araçlardan, lüks makam odalarından, kamu özel işbirliği marifetiyle yandaşlara garanti ödemelerinden, saray harcamalarından, güvenlik harcamalarından vazgeçmeyen iktidar gözünü kamu hizmetlerine, kamu emekçilerine dikmiştir. Sanki ortada lojman kalmış gibi, çok az sayıda olanlarda da üst düzey yetkililer oturmuyormuş gibi, gözünü aslında yararlanamadığımız lojman hakkına, çok az kurumda var olan servis hakkımıza göz dikmiş durumda” ifadelerine yer verdi. 

ALKIŞLA PROTESTO İÇİN GELDİ

Gerçek tasarruf için yapılması gerekenleri sıralayan Mol, “Gerçekten tasarruf yapma niyetiniz varsa yüzünüzü, dakikada iki asgari ücret tüketen saray harcamalarına, yandaşlara hazineden aktarılan garanti ödemelerine, kur korumalı mevduat soygununa çevireceksiniz. Lüks uçaklardan, lüks araçlardan vazgeçeceksiniz. Hazineye gelir sağlama niyetiniz varsa vergide adaleti sağlayacak, servet sahiplerinden servet vergisi alacaksınız. Tüm bunları yapmazken yoksulluk rakamının yanından bile geçmeyen maaşımızla geçinmeye çalışan biz kamu emekçilerinin zaten kısıtlı olan servis hakkımızın gasp edilmesini asla kabul etmiyoruz” diyerek sözlerine sonlandırdı. 

Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri protesto sırasında sık sık “ servis hakkımız gasp edilemez, birleşe birleşe kazanacağız, yaşasın örgütlü, mücadelemiz, kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” şeklinde slogan attılar.

Muhabir: VELİ AKOĞLU