Antalya, son günlerde rekor seviyelere ulaşan sıcak havalardan bunalan vatandaşların, doğanın serin yaylalarına kaçışını beraberinde getiriyor. Ancak bu kaçış, kene salgını riskini de artırıyor. Uzmanlar, özellikle piknik ve doğa yürüyüşleri sırasında kenelerin vücuda girmesini önlemek için vatandaşları uyarıyor.

SICAK HAVADAN KAÇAN KENELERE TUTULUYOR

Antalya'da yaşanan sıcak hava dalgası, insanları daha serin bölgelere doğru yönlendiriyor. Ancak piknik alanlarında ve ormanlık bölgelerde bulunan keneler, ciddi sağlık riskleri taşıyabiliyor. Uzmanlar, özellikle Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi gibi hastalıkları taşıyabilen kenelerin insan sağlığı için potansiyel tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

AÇIK RENKLİ VE UZUN KIYAFETLER TERCİH EDİLMELİ 

Kenelerin vücuda girmesini engellemek için alınabilecek önlemler arasında uzun kollu gömlekler, uzun pantolonlar ve kapalı ayakkabılar giyilmesi yer alıyor. Ayrıca, açık renkli giysilerin tercih edilmesi, kenelerin daha kolay fark edilmesini sağlayabilir.

VÜCUDUN BU BÖLÜMLERİ KONTROL EDİLMELİ 

Doğa gezisi veya piknik sonrası, vücutta kene kontrolü yapılması da önem taşıyor. Özellikle saç dipleri, kulak arkaları, koltuk altları ve kasık bölgeleri dikkatlice incelenmeli. Kenenin bulunması durumunda ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor.

YETKİLİLERE ÇAĞRI 

Antalya'da, Bayram tatilinde Kaş Gömbe Mahallesi Yeşilgöl kenarında tatil geçiren vatandaşlar, bölgede sık sık kene gördüklerini ifade ederek belediyeden ilaçlama talep ediyor. Vatandaşlar, önlem alınmasını ve sağlık risklerinin minimize edilmesini istiyor. Kenelerin doğru bir şekilde çıkarılması, olası hastalık riskini azaltmak için büyük önem taşıyor. Uzmanlar, herhangi bir kene ısırığı durumunda panik yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını tavsiye ediyor.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ