KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen Antalya Şube Başkanı İrfan Kuruüzüm, bir süre önce sendika genel merkezi tarafından işten çıkartılan kanser hastası Fidan Dağ ile ilgili genel merkezle görüştüklerini ama olumlu bir sonuç alamadıklarını ifade etti. Kanser hastası Fidan Dağ’ın bir yıl daha sendikada görev almasını istediklerini ifade eden Kuruüzüm ve yönetim kurulu üyeleri, Dağ’ın işe geri iade mücadelesinde yer almadılar. 

FİDAN DAĞ’IN İŞE GERİ İADESİ İÇİN MÜCADELE SÜRÜYOR

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Kültür Sanat-Sen'in tasarruf gerekçesiyle işten çıkardığı kanser hastası Fidan Dağ'a destek vermek için bir basın açıklaması yaptı. Emek ve Demokrasi Bileşenleri tarafından yapılan açıklamada, KESK'e bağlı Kültür Sanat-Sen'in kararına tepki göstermeye devam ediyor. Tepkilere rağmen Kültür Sanat-Sen Antalya Şubesinden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

Figen Dağ Işten Çıkartıldı

SENDİKADAN HENÜZ RESMİ BİR AÇIKLAMA YOK!

KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen Antalya Şube Başkanı İrfan Kuruüzüm, sendika çalışanı Fidan Dağ’ın işe iadesi konusunda henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Antalya Körfez Gazetesi Web Haber Sitesinin telefonla ulaştığı Kuruüzüm, “Fidan Dağ’ın sendikada bir yıl daha çalışması için genel merkezimizle görüştük ama olumsuz bir sonuç aldık” dedi. Kuruüzüm, Dağ ile ilgili diğer sorular karşısında ise; “Ben tanımadığım birisine daha fazla bilgi veremem” şeklinde cevap verdi. 

FİDAN DAĞ İLE İLGİLİ SÜREÇTE NELER YAŞANDI?

Antalya’da 13 yıldır KESK’e bağlı Kültür Sanat-Sen’de personel olarak çalışan Fidan Dağ, sendikanın genel merkezi tarafından tasarruf tedbirleri kapsamında işten çıkartıldı. Antalya’da bu duruma tepki gösteren kitle örgütleri Dağ’ın işe iadesine kadar mücadelenin sürdürüleceğine dikkat çektiler.  

EMEK SAVUNUCU KESK’TEN AÇIKLAMA YOK!

KESK personeli Fidan Dağ’ın işten çıkartılması üzerine Eğitim-Sen Antalya Şubesinde basın açıklaması gerçekleştiren DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Mangal, Dağ’ın işten çıkartılması üzerine genel merkez yöneticileriyle bir türlü görüşemediklerini açıkladı. Mangal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kültür Sanat Sen Genel Merkezi tarafından tasarruf adı altında işten çıkarılan üyemiz Fidan Dağ için bugün burada kamuoyunu bilgilendirmek ve üyemizin işine iadesini talep üzere basın toplantısını gerçekleştiriyoruz.  Ülkemizde yaşanan yoksulluk ve kriz kamuda tasarruf paketi altında vergilerle beraber emekçiye yıkılmak istendiği şu günlerde, bir emek örgütü de tasarrufu, bir emekçi üzerinden işine son vererek yapmıştır.”

Figen Dağ Kültür Sanat Sen Çalışanı

"ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ"

Fidan Dağ’ın işe iadesine kadar mücadeleden geri adım atmayacaklarını anlatan DİSK’e bağlı Sosyal İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Mangal, “Bunu asla kabul etmiyoruz ama şuna da inanıyoruz ki her daim emeği savunan bir emek örgütü bu yanlıştan geri dönecektir. Fidan Dağ, 31 Mayıs 2024 tarihinde,  9 haftalık bir süre tanınan ihbar ile işine son verileceğini, gelen tebligattan öğrenmiştir. Bir saat sonrasında ise SGK mesajı ile işine son verildiği ve ihbar süresinin ücret olarak yatırıldığını banka hesabından anlamıştır.  Bu durum emeği ve emekçiyi savunduğunu iddia eden KESK’e bağlı bir emek örgütünün değerlerine, varlık nedenine aykırıdır” ifadelerini kullandı.

5 YILDIR KANSER TEDAVİSİ GÖRÜYOR

Mangal açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Fidan 5 yıldır bu sendikaya emek vermiştir daha da vahim olan tedavisini gördüğü kanser hastalığına karşı her açıdan destek ve dayanışmaya hayati ihtiyaç duyduğu bir dönemde işten çıkarılmıştır. Biz Sosyal İş Sendikası olarak ilgili sendikayla sürekli bağlantı kurmaya ve bu durumu yapıcı bir şekilde çözüme ulaştırmaya çalıştık ve çalışıyoruz. KESK Antalya Şubeler Platformu bu konuda gerekli desteği Fidan Dağ’a sunmuş konuyu genel merkezlerine, KESK MYK’sına, Kadın Platformu ve Merkez Kadın Sekreterliğine taşımıştır. Üstelik KESK’in de tüm çabalarına rağmen bu konuda geri adım atılmamıştır.  Biz Sosyal İş Sendikası olarak bu sürecin son bulması,  üyemizin işine geri dönmesi için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri de konuya ilgili davranarak gerekli desteği sunacağını belirtmiştir. Olumlu bir sonuç alamama durumunda eylemlerimiz ve hukuki sürecimiz devam edecektir.   Mücadele programımız kapsamında yapacağımız eylem ve etkinliklerimizi kamuoyuyla paylaşacağız. Talebimiz açık ve net olarak üyemizin işine göre dönmesi ve emek örgütü Kültür Sanat Sen'in emekçisini sokağa atmaması, sahip çıkmasıdır.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER