OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) verilerine göre 2023 yılının birinci çeyreğinde, Nominal Konut Fiyatları Endeksi sıralamasında Türkiye’nin 957 puanla 47 ülke arasında birinci sırada yer aldı. Açıklanan raporda Türkiye’ye en yakın ülkenin 259 puan ile Macaristan olduğu vurgulandı. Kent Konseyi Kadın Meclisi Antalya’da kız öğrencilerin barınma ve güvenlik sorununa dikkat çekti. 

Konyaaltı'nda elektrik kesintisi: 21 Mayıs Salı günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Konyaaltı'nda elektrik kesintisi: 21 Mayıs Salı günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

YAŞANAN SORUNLAR DEVAM EDİYOR

Antalya Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından hazırlanan raporda kız öğrencilerinin barınma ve güvenlik sorunlarının devam ettiği hatırlatıldı. Raporda son dönemde KYK yurtlarında yaşanan kazalara dikkat çekildi. O çarpıcı raporunun detayları şu şekilde sıralandı:

“Kız öğrenci yurtlarında son bir yılda yaşanan asansör kazaları ve diğer sorunlar ise şöyle sıralanıyor; Nevşehir Ayşe Humasah Sultan Kız Yurdu’nda Asansör Kazası. Nevşehir Ayşe Humasah Sultan Kız Yurdu’nda 2 Kasım 2023 sabah saatlerinde korkutan bir olay yaşandı. Yurtta kalan 3 öğrenci, asansördeyken asansör 3. kattan eksi 1’e düştü. Çemberlitaş KYK Yurdu’nda Sabun Krizi. Çemberlitaş KYK Yurdu’nda Yurt yönetimi, sabunların bittiğini gerekçe göstererek Pazartesi gününden itibaren tuvaletlere sabun koymayacağını ilan etti. Alanya Terken Hatun Kız Yurdu’nda Asansör ve Temizlik Sorunları. Alanya Terken Hatun Kız Yurdu’nda yaşanan asansör sorunları, öğrenciler arasında büyük rahatsızlık yaratıyor. Asansörlerin sürekli bozulması nedeniyle geçtiğimiz günlerde iki öğrenci saatlerce asansör içinde mahsur kaldı. Yurtlarda yaşanan bir diğer önemli sorunun ise yemek ve temizlik sorunu oluğu, öğrencilerin sağlığını tehdit ettiği belirtilmektedir.”

Akdeniz Üniversitesi Giriş Kapısı

BARINMA SORUNU BÜYÜYOR

OECD ülkelerinin Nominal Konut Fiyatları Endeksi ortalamasının 171 puan olduğu, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde, kira fiyatlarının değişimi incelendiğinde ise Türkiye’nin 43 ülke arasında 397 puanla yine birinci sırada olduğu ifade edilen raporda, “Türkiye’ye en yakın ülke 169 puanla Litvanya’dır. BIS (Uluslararası Ödemeler Bankası) 2023 yılı verilerinin, OECD verileri ile tutarlı olduğu görülmektedir. Yılın ilk çeyreğinde Türkiye, bir önceki yıla göre yüzde 50.87 artışla konut fiyatları artışında birinci ülke olmuştur. Ağustos 2019 ‘da Türkiye genelinde ortalama kira fiyatı metrekare başına 14 TL iken 2023 yılının Ağustos ayında 125 TL olmuştur” denildi. 

KİRA GİDERLERİ ARTTI

Dört yılda kira fiyatlarında yüzde 793 oranında artış yaşandığını, konut fiyatlarındaki artış oranının ise yüzde 927,  Ağustos 2019’da ortalama konut fiyatı metrekare başına 2.141 TL iken bu sayının 2023 yılı Ağustos ayında 21.997 TL olduğuda ifade edilen raporda, “Konut ve kira fiyatlarında yaşanan fahiş artış; kimi büyükşehirlerde ülke genelinden daha vahim bir tablo oluşturmaktadır. Son 4 yılda en fazla kira artışı yaşanan iller sırası ile Antalya (yüzde 1109), Mersin (yüzde 963), Muğla (yüzde 935), Ankara (yüzde 713) ve İstanbul (yüzde 713) olmuştur” ifadelerine yer veridi. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER