Antalya'da, inşaat sektöründe artan işçilik ve girdi maliyetleri, dövizdeki dalgalanlama ve pandemi nedeniyle fiyatların yükseldiği konutlarda rakamları daha da yukarı taşıdı. Geçtiğimiz yıl 1 buçuk milyon TL'ye alınabilen bir dairenin, 2024 fiyatı 4 milyon TL'ye dayandı. Ev sahibi olmak için bankalara başvuran vatandaşlarsa kredi ödemelerini görünce bu fikirlerinden koşar adım uzaklaştı.

ANTALYA’DA KONUT FİYATLARI TAVAN YAPTI 

Antalya’da 31 Mart Yerel Seçimleri’nin ardından inşaat malzemeleri yüzde 20-25 oranında artış yaşandı. Çimentoya gelen zamlarla beraber beton fiyatları da tırmanışa geçti. Girdi ve işçilik maliyetlerine gelen zamlar nedeniyle konut fiyatları adeta şaha kalktı. Antalya'da geçtiğimiz yıl 1 buçuk milyon TL'ye alınabilen bir dairenin fiyatı 2024 yılı itibariyle 4 milyon liraya dayandı.   

4 MİLYON TL'LİK KONUT KREDİSİNİN GERİ ÖDEMESİ 17 MİLYON TL'Yİ AŞTI

Antalya’da satılık bir konutun ortalama fiyatı 3 ile 4 milyon TL arasında değişiyor. Başını sokacak bir çatı alma hayali kuran ve yeterli miktarda nakiti olmayan vatandaşlarsa konut kredisi kullanmak zorunda kalıyor. Bankaların konut kredilerinin geri ödemeleri için uyguladığı tarifelerse dudak uçuklatıyor. Konut sahibi olmak isteyen bir vatandaş 4 milyon TL kredi kullanması durumunda 10 yıl sonunda minumum 14 milyon 583 bin TL ödeme gerçekleştirmek zorunda kalıyor. Bazı bankalardaysa kullanılan konut kredisi ödemeleri 17 milyon TL'nin üzerine çıkabiliyor. 

CHP’li Erdem’den AK Parti iktidarına ‘esnaf kredisi’ çıkışı CHP’li Erdem’den AK Parti iktidarına ‘esnaf kredisi’ çıkışı


 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN