Antalya’da kış aylarında sofraların vazgeçilmez yemekleri arasında yer alan kuru bamya, yüksek fiyatıyla dikkat çekiyor. Tüketicilerin ancak gram gram satın alabildiği kuru bamya cep yakıyor. Kayseri bölgesinde yetiştirilen 'çiçek bamyanın' kiogram fiyatı Antalya'da tezgahlarda 1200 liradan satışa sunuluyor.

AKDENİZİN SEVİLEN YEMEKLERİ ARASINDA

Bamya, Anadolu ve son dönemde Akdeniz’in sevilen bir yemeği, özellikle de düğünlerde, Ramazan ayında ve kış günlerinde olmazsa olmaz yemek türü olarak biliniyor. Son yıllarda yaşanan kuraklıktan dolayı bamya üretiminde sıkıntı olunca fiyatları da arttı. Bamya satıcısı esnaf,  “Bamya vazgeçilmez bir mamul tabi bunun yanında fiyatların artması satışları da düşürdü ve talepler de ona göre biraz daha azaldı. Bamya bize Amasya bölgesinden gelir. Kayseri’de de özellikle çiçek bamya dediğimiz tür olacak bunun dışındaki bamyalar burada pek tutulan bamya değil” dedi.

100-150 GRAM ANCAK ALINABİLİYOR

Vatandaşların kilogram olarak alamasa da 100-150 gram olarak bamyayı alarak tükettiklerini söyleyen bamya satıcısı esnaf, “Bunlar sabah ezanında gün doğmadan toplanır ve teker teker ipe dizilir. Bamya, güneş olmayan yerde, rutubet olmayan yerde kurutulur. Ülkemizdeki fiyat artışından bamya da etkilendi ama buna nazaran tekrar geriye doğru çekilmeye başladı. Şu anda bamyanın kilosu 1200 lira. Bamyanın 100 gramından 4-5 kişilik bir aileye yetecek kadar yemek çıkar. Vatandaşlarımız da bu şekilde 100-150 gram alıyorlar. Çok olmasa da bir satış oranı ve fiyatına rağmen talep var. Özellikle gurbetçi zamanı daha çok talep oluyor” şeklinde konuştu. 

Muhabir: BÜLENT ÖNER