Antalya yollarında tehlike çanları çalıyor. Turizmde daha yüksek ücretler nedeniyle toplu taşımadan ayrılan şoförlerin yerine deneyimsiz sürücüler alınıyor. Bu durum, hem yolcuları hem de diğer sürücüleri büyük bir tehlikeye atıyor.

ŞOFÖR BULMAK ZORLAŞTI, GÜZERGAH BİLGİSİ YOK!

Antalya Otobüsçüler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Yasin Arslan, acil 50 şoföre ihtiyaç duyduklarını ve günlük 1500 TL maaş teklif ettiklerini açıklamıştı. Fakat bu cazip teklife rağmen şoför bulmak oldukça zorlaştı.  İşe alınan şoförlerin büyük bir kısmının ise kullandıkları otobüslerin güzergahlarını bilmediği ortaya çıktı. Bu şoförler, Antalyakart uygulaması üzerinden yol bulmaya çalışıyor.

DENEYİMSİZ ŞOFÖRLER KAZALARA YOL AÇABİLİR!

Deneyimsiz şoförlerin hataları, trafikte zincirleme kazalara yol açabilir. Bu durum, hem can kayıplarına hem de maddi hasara neden olabilir. Bu nedenle şehir merkezinde direksiyon sallayacak şoförlerin güzergahları çok iyi bilmesi oldukça elzem.

ANTALYA NÜFUSA GÖRE OTOBÜS SAYISINDA GERİDE!

Tüm bu tehlikelere rağmen, Antalya'nın toplu taşıma sorunu sadece şoför eksikliği ile sınırlı değil. Şehir, nüfusa göre otobüs sayısında en geride olan illerden biri. Üstelik diğer illerde bulunan dolmuş, metro, banliyö treni, teleferik, deniz otobüsü, vapur gibi diğer ulaşım seçenekleri ise neredeyse yok gibi. Antalya, özel taşımacılığın oranı en yüksek il durumunda.

HİÇ BİR YERDE ANTALYA KADAR ÖZEL TAŞIMACILIK YOK!

Hiçbir büyük kentte şehir içi yolcu taşımacılığı Antalya'daki gibi yüksek oranda özel girişimciler tarafından sürdürülmüyor. Merkezdeki 5 ilçeye 950 civarında araçla hizmet veriliyor ve bunun yaklaşık 550'si özel halk otobüsü. 383 adette çeşitli taşıma kapasitelerinde belediye aracı var. Geçtiğimiz yaz aylarında ise özel halk otobüsü sahipleri, otobüslerin yarısını arızalı diye çalıştırmayarak, 2 otobüs yolcusunu 1 otobüse sıkıştırmaya çalışarak Antalya sıcağında halka zulüm derecesinde bir eylem yapmıştı.

Antalyalıların sırtına yüklenen ulaşım zammına çok sert tepki! Antalyalıların sırtına yüklenen ulaşım zammına çok sert tepki!

"ANTALYA BÜYÜKŞEHİRLER İÇİNDE TOPLU ULAŞIMI EN PAHALI İL"

16 Mayıs’ta yapılan Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığı (UKOME) Genel Kurulu’nda şehir içi ulaşıma yüzde 33 oranında zam yapıldı. Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısında ise 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere de Özel halk otobüslerine 40-45 TL km başına ödeme yapılması karara bağlandı. Türkiye genelinde ulaşımı en pahalı ilk olarak Antalya birinci sırada. 

ABONMAN HİZMETİNE TALEP ARTIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin toplu taşıma araçlarına yönelik yaptığı düzenlemeler tepki çekmeye devam ediyor. Nitelikli ve ucuz bir ulaşımın sağlanmasını isteyen Antalyalıların tepkisi ise çığ gibi büyüyor. Yapılan zamların cepleri yaktığından yakınan Antalyalılar, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden 'abonmanlık hizmeti'nin getirilmesi çağrısında bulundu. Bu kapsamda Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunabilir, Antalya Kart çağrı merkezinden abonman için kayıt açtırabilirsiniz.

Antalya'da herkes onu bekliyor! Büyükşehir 'abonman' talebine karşılık verecek mi? Antalya'da herkes onu bekliyor! Büyükşehir 'abonman' talebine karşılık verecek mi?

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN ACİL ÇÖZÜM BEKLENİYOR!

Antalya'da yaşanan bu kaos, acil çözüm bekliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin, şoför eksikliğini gidermek ve*deneyimli şoförlere gerekli eğitimleri vermek için adımlar atması gerekiyor. Ayrıca, şehirdeki toplu taşıma sisteminin iyileştirilmesi  ve alternatif ulaşım seçeneklerinin de geliştirilmesi için çalışmalar yapılmalı.

Antalya’da otobüslerde yeni dönem başlıyor! O sistem artık ‘sesli’ olacak! Antalya’da otobüslerde yeni dönem başlıyor! O sistem artık ‘sesli’ olacak!

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ