Antalya’da 2013 yılında yapımına başlanan ve geçtiğimiz yıl açılışı yapılan Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi’nde bulunan esnaf, AVM’de bulunan çoğu esnafın kepenk açmaması nedeniyle mağdur olduklarını ve bir an önce işletmesini hizmete sokmayan esnafa yaptırım uygulanmasını talep etti. Festival Halk Pazarı Çarşısı Koruma Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Karasu, sorunları anlatmak için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le görüşmek istediklerini fakat randevu alamadıklarını ifade etti. 

ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AVM’YE DESTEK OLSUN ÇAĞRISI

Festival Halk Pazarı Çarşısı yerine yapılan, Doğu Garajı Kültür ve Ticaret Merkezi esnafı, alanda bulunan birçok dükkanın kapalı olması nedeniyle, merkez önünde pankartlar eşliğinde basın açıklaması yapan esnaflar, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sokulan Doğu Garajı AVM’nin ön plana çıkarılmasını ve alışveriş merkezine destek olunmasını istedi. 

Doğu Garajı Kültür Merkezi

BU NASIL AVM?

Festival Halk Pazarı Çarşısı Koruma Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Karasu, ticaret merkezinde bulunan esnafın eski Festival Halk Pazarı Çarşısı esnafı olduğunu belirtti ve AVM’de yer alan dükkanların yüzde 90’ının henüz kepenk açmadığını ifade etti. Antalya’nın en önemli ticaret merkezleri arasında yer alan Kültür ve Ticaret Merkezi’nde 400’ün üzerinde dükkanın kapalı olduğu ifade edildi. 

DOĞU GARAJI'NDAKİ DÜKKANLAR NEDEN KAPALI?

Doğu Garajı AVM’ye müşteri getirebilmek için acentelerle anlaştıklarını fakat müşterilerin ziyaret sırasında kapalı dükkanlarla karşılaştığında çıkış yaptığını dile getiren Namık Karasu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden dükkanların faaliyete girmesini talep ettiklerini söyledi. Karasu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Biz turlarla acentelerle anlaşıyoruz, otoparkımız ücretsiz buna rağmen kimseyi getiremiyoruz. Getirdiklerimiz de geldiklerinde her yerin kapalı olduğunu görüyor. Dükkanların kapalı olduğuna dair 22 kez tutanak tutuldu fakat gereği yapılmadı. Burasının canlı olması için, belediyenin dükkanları açtırması lazım. Acentelerle anlaşıyoruz, getiriyoruz, 5 dakika durduramıyoruz. İki senedir Nekropol alanı tarafındaki ana kapımız kapalı, AVM’ye tek girişi olan küçük bir kapımız var. Sabah saat 09.00’da açılıyor, 17.00’de kapanıyor. Burası Antalya, çarşının esnafı yok sayılıyor.”

MUHİTTİN BÖCEK RANDEVULARA CEVAP VERMİYOR!

Festival Halk Pazarı Çarşısı Koruma Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Namık Karasu, ticaret merkezinde yaşanan sorunları anlatmak ve çözüm yolları aramak için Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le görüşmek istediklerini dile getirdi. Karasu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’le görüşmek istiyoruz ama randevu alamıyoruz. Ticaret Merkezinde yaşanan sorunları defalarca dile getirdik birde belediye başkanına anlatmak istiyoruz. Herkesin başkanından neden randevu alamıyoruz, anlamış değiliz.”
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER