Antalya’da yüzyıllar boyu devam eden bayram geleneği artık yok. Koronavirüs pandemisi nedeniyle durma noktasına gelen asırlık gelenek artık tamamen tarihe karıştı. İşte detaylar.

ANTALYA’DAKİ ASIRLIK BAYRAM GELENEĞİ

Antalya’da çocuklar için Ramazan Bayramı demek, ‘Şeker Bayramı’ demek. Asırlar boyunca kent genelinde devam eden Şeker Bayramı geleneği ise artık tarih oldu. Asırlardır devam eden bayram geleneğinin yerinde artık yeller esiyor. 

KİMSE ÇOCUĞUNU ŞEKER TOPLAMAYA BIRAKMIYOR

Antalya kent merkezinde artık çoğu vatandaş çocuğunu şeker toplamak için dışarı bırakmıyor. Çocuklar ‘Şeker Bayramı’ geleneğinden bihaber Ramazan Bayramı’nı geçirirken, ebeveynler artık kimsenin kimseye güveni kalmadığını, apartmanlarda dahi komşular arasın selamlaşmaların kesildiğini belirterek, çocuklarının başına kötü bir hal gelmemesi adına artık şeker toplama geleneğinin kendileri için bittiğini belirtiyorlar. 

ŞEKER TOPLAMA GELENEĞİ KÖYLERDE DEVAM EDİYOR

Antalya’da asırlardır süren şeker toplama geleneği kent merkezinde tarih olurken, küçük ilçelerde ve köylerde devam ediyor. Antalya’da nüfus yoğunluğunun artmadığı ve geleneklerin yaşatıldığı köy ve ilçelerindeyse Ramazan Bayramı çocuklar için hala Şeker Bayramı olarak anılıyor. Söz konusu yerleşim yerlerinde bayramlıklarını giyen çocuklar, kapı kapı gezerek hem bayram kutluyor hem de şeker toplamanın tatlı keyfini yaşıyor. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU