Korsan taşımacılıkla hukuki mücadele etmek amacıyla Martı-Tag uygulamasına karşı Antalya Şoförler Odası tarafından başlatılan hukuk mücadelesi sürüyor. Antalya Adliyesi’nde yarın devam edecek davaya tüm taksici esnafı davet edildi.

ŞOFÖRLER ODASINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, korsan taşımacılığın önlenmesine yönelik başlattıkları hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade etti. Alkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Korsan taşımacılıkla hukuki mücadele etmek amacıyla Martı-Tag uygulamasına karşı açmış olduğumuz haklı davamızın ikinci duruşması 10 Temmuz Çarşamba günü saat 11:00 de Antalya Adliyesi'nde görülecektir. Tek yürek olup ekmek davamızı savunmak adına adliyede olacağız.”

YASA DIŞI TAŞIMACILIK ŞİKAYETİNDE BULUNULDU

Antalya’da Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan ve odanın önceki başkanı Niyazi Özçelik, ‘Martı TAG’ ve ‘Martı Motosiklet’e açtıkları davalarda, bu uygulamalara ‘korsan taşımacılık’ gerekçesiyle erişim engeli getirilmesini istedi. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan dava dilekçelerinde, şirket hakkında “haksız rekabet, dolandırıcılık, kişisel verilerin güvenliğini ihlal, faturasız yolcu taşıma, usulsüz gelir elde etme” gibi suçlarla ‘yasa dışı taşımacılık’ şikayetinde bulunuldu. 

"KORSAN TAKSİCİLİK HAKSIZ REKABETE NEDEN OLUYOR" 

Uygulamanın engellenmesi talebiyle açılan davalarda, şikayet gerekçesi şöyle anlatıldı:

“Martı Motosiklet ile yol kenarına park edilmiş motosikletler kiralanmakta ve iki kişiye kadar seyahat edilmektedir. Mart TAG ‘Tek Araçla Gidelim’ uygulamasında ise taksici olmayan, toplu taşıma aracı kullanım belgesi olmayan kişiler tarafından araçlar ticari amaçla kullanılmakta ve uygulama aracılığı ile sürücü-yolcu eşleşmesi yapılarak ücreti karşılığında bir taşıma yapılmaktadır. Uygulamada güzergah yolcu tarafından belirlenmekte, sürücünün de kabul etmesi ile sürücü ve yolcu bir araya getirilerek mesafeye göre değişen bir yolculuk başlamaktadır. Şikayet edilen firma, korsan taksicilik yapmakta ve yapılmasına aracılık etmektedir. Haksız rekabete karşı çeşitli illerde oda başkanları tarafından davalar açılmıştır.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER