Rus ve Ukrayna vatandaşlarının terk ettiği Antalya'da Kazak vatandaşların sayısı hızla artmaya başladı. Antalya'yı en fazla ziyaretçi gönderen ülkeler arasında 6'ncı sırada yer alan Kazakistan'dan büyük bir artış var. Geçen yıla göre Kazaksistan'ndan gelen insan sayısında yüzde 12,3 artış yaşanıyor. Kazakistan Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeev, Kazak vatandaşlarının en çok Antalya’yı tercih ettiğini belirterek ilerleyen günlerde bu sayının daha artacağını öngördüğünü belirtti. 

ANTALYA’YA KAZAK AKINI

Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nden gelen yolcu istatistiklerine göre, geçen yıl ilk 5 ayda 64 bin Kazak turist ağırlayan kent, bu yıl aynı dönemde yaklaşık 72 bin Kazak turisti konuk etti. Geçen yıla göre kente gelen Kazakların sayısında yüzde 12,3'lük bir artış gerçekleşti.

‘TÜRKİYE TATİL KONUSUNDA BİRİNCİ SIRADA’

Kazakistan Antalya Başkonsolosu Kuat Kanafeev, Antalya'nın turizmde bir dünya kenti haline geldiğini söyledi. Kazaklar için de Antalya'nın özel bir şehir olduğunun altını çizen Kanafeev, "Geçen sene Kazakistan'dan Antalya'ya yaklaşık 500 bin turist geldi. Bizim için Türkiye tatil konusunda birinci sıradadır. Kazakistanlı aileler, tatil için en fazla Antalya'yı tercih ediyor. Bu yıl da 500 binin altına düşmez." dedi.

Antalya Konyaaltı Sahili Güneşlenen Tatilciler

TÜRKİYE’DEN DESTEK İSTEDİ 

Başkonsolos Kanafeev, Kazakistan'ın da önemli turizm potansiyellerine sahip olduğunu belirtti. Kazakistan'nın dünya turizm pastasından daha fazla pay almasını istediklerini aktaran Kanafeev, bu konuda Türkiye'den de destek beklediklerini söyledi. Kazakistan'ın Astana, Almatı gibi görülmeye değer kentlere sahip olduğuna işaret eden Kanafeev, kanyon, kayak merkezi, etno, gastronomi gibi farklı turizm değerlerinin bulunduğunu kaydetti.

Antalya Konyaaltı Sahil 11

‘TÜRKİYE'DEN 150 BİN CİVARINDA TURİST BEKLİYORUZ’

Türkiye'den Kazakistan'a gelen turist sayısının beklentinin altında olduğunu ifade eden Kanafeev, "Geçen sene Türkiye'den 136 bin kişi Kazakistan'ı ziyaret etti, bu rakamı biraz daha artırmak gerekiyor. Daha fazla Türk kardeşlerimizi ata yurtları Kazakistan'da görmek istiyoruz. Bu yıl Türkiye'den 150 bin civarında turist bekliyoruz." diye konuştu.

Antalya Konyaaltı Turizm

TATİL İÇİN KAZAKİSTAN’A DAVET 

Dünya Göçebe Oyunları'nın bu yıl 8-14 Eylül'de Astana'da "Büyük Bozkırda Buluşma" sloganıyla düzenleneceğini anımsatan Kanafeev, 80'in üzerinde ülkeden katılımcı beklediklerini söyledi. Kanafeev, gerek organizasyon için gerekse tatil için daha fazla Türk ziyaretçiyi Kazakistan'a davet etti. 


 

Kaynak: AA