Antalya’da 19 litrelik damacana suyun ortalama fiyatı bazı semtlerde 140 liraya kadar yükselirken vatandaşların su arıtma sistemlerine olan ilgisi gün geçtikçe artış gösteriyor. 

19 LİTRE DAMANACA SUYUN FİYATI 110 LİRADAN BAŞLIYOR

Antalya’da 1 yıl içerisinde gelen zamlarla birlikte fiyatları en çok artan ürünlerden birisi damacana su oldu. Su fiyatları son bir sene içerisinde yüzde 120 değer kazanırken 19 litrelik damacana suyun ortalama fiyatı bazı semtlerde 140 liraya kadar yükseldi. Market raflarında 500 Ml’lik pet su 15 TL'ye yaklaşırken, ufak pet şişeler ise 10 TL'ye kadar yükseldi.

FİYATLAR ANORMAL ŞEKİLDE ARTIYOR

Su firmalarının zamları döviz ve akaryakıt maliyetlerindeki artışa bağlaması tartışmalara yol açıyor. Bazı yetkililer, döviz ve akaryakıt fiyatlarındaki artış oranlarının su fiyatlarındaki artışın gerisinde kaldığını iddia ediyor. Yapılan hesaplamalara göre, son bir yıl içinde döviz ve akaryakıt fiyatları yüzde 68 ila 80 arasında artarken, su fiyatları yüzde 100'ün üzerinde bir artış gösterdi. 

Pet Şişe Su

SU ARITMA SİSTEMLERİNE İLGİ ARTIYOR

Damacana su fiyatlarında yaşanan artış, vatandaşları arıtma sistemlerine yöneltti. Antalya’da su artıma sistemlerine olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor. Antalya’da su arıtma sistemleri 6 ile 15 bin lira arasında değişen fiyatlara satılıyor. 


 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER