Turizm kenti Antalya’da hafta içerisinde Türkiye tarihinin sıcaklık rekoru kırıldı. 1991-2020 yılları arasında gerçekleşen en yüksek sıcaklık değeri 35 derece olurken, Kaş’ta 46,5, Kepez, Aksu, Serik’te 45, Muratpaşa’da 44 derece sıcaklık ölçüldü. Vatandaşlar sıcak hava karşısında çareyi sokağa çıkmamakta buldu. Uzmanlar özellikle güneş ışınlarının yeryüzüne dik olarak geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması uyarısında bulunurken, dışarı çıkan kişilerin yanından su şişesini eksik etmemesi tavsiyesinde bulundu.

ANTALYALILAR ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNE KOŞTU

Antalya’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde alışveriş yapmak isteyen vatandaşlar, rekor seviyelere ulaşan sıcaklıklarla mücadele etmek zorunda kaldı. Sıcak havanın etkisiyle açık hava pazarları ve cadde üzerindeki mağazalar yerine, klimalı ortamları tercih eden Antalya halkı, alışveriş merkezlerine akın etti. AVM'lerin serin ortamı, alışveriş yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği mekanlar arasında yer aldı. Birçok vatandaş, alışverişlerini daha rahat bir ortamda gerçekleştirmek ve sıcak hava dalgasından korunmak amacıyla AVM'lere yöneldi. Bu durum, alışveriş merkezlerinde ciddi bir yoğunluğa neden oldu.

BAYRAM ALIŞVERİŞİ HARCAMALARINDA YÜKSELİŞ

Özellikle Kurban Bayramı alışverişine yönelik yapılan harcamalarda belirgin bir yükseliş yaşandı. Giyimden gıdaya, elektronik eşyalardan ev dekorasyonuna kadar pek çok kategoride satışlar arttı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği alışveriş merkezlerinde, güvenlik ve hijyen önlemleri de en üst seviyeye çıkarıldı. Ayrıca, alışveriş merkezleri içerisindeki ortak kullanım alanları ve tuvaletler düzenli olarak dezenfekte edildi.

AVM’YE SADECE ALIŞVERİŞ İÇİN DEĞİL SERİNLEMEYE DE GİDİYORLAR

Antalya Körfez Gazetesi'nden Ertuğrul Gün'ün haberine göre, Antalya’da hissedilmeyen sıcaklıkların hissedildiğini ifade eden Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, “Kurban alışverişine çıkmak isteyen vatandaşlarımız serin ve kapalı yerleri tercih ediyorlar. AVM’ye sadece alışveriş için değil serinlemeye de gidiyorlar. Kurban Bayramı hava şartları açısında vahim bir döneme denk geldi. Bu sıcaklıklar ağustos ayında olurdu. Vatandaşlarımız ekonomik sıkıntı olmasına rağmen bayram alışverişinden ödün vermedi. Vatandaşlarımızın mahalle esnafına sahip çıkası gerekir, alışverişlerini büyük marketlerden değil de buralardan yapsınlar” dedi.

ZİYARETÇİ SAYILARINDA YÜZDE 15-25 ARASINDA ARTIŞ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Nuri Şapkacı ise şu ifadelere yer verdi:

“AVM’ler kışın soğuktan, yazında sıcaktan korunmak amacıyla ziyaretçilere konforlu ve güvenli bir şekilde hizmet veriyor. Özellikle son 1 haftadır havaların normal mevsim koşullarının üstünde seyretmesi de ziyaretçi sayılarının artmasına sebep oldu. AVM’ler zaman içerisinde yaşam merkezlerine dönüştü. Özellikle bayram ve babalar gününün de etkisiyle ziyaretçi sayıları tahmini yüzde 15-25 arasında artış gösterdi.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER