Antalya'da Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurban pazarlarında hareketlilik artmaya başladı. Bir yandan da zincir marketler daha ucuza kurbanlık satabilmek için yarış içerisinde bulunuyor. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, vatandaşları zincir market ve AVM’lerin kampanyasına karşı uyardı.  

KURBANLIKLAR CEP YAKIYOR 

Antalya'da Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Yaklaşan bayram öncesinde kurbanlıklar şehir merkezlerindeki pazar alanlarında yerlerini almaya başladı. Vatandaşlar ise bir an önce kurbanlıklarını almak için en ucuz kurbanlık için pazar pazar dolaşıyor. Kurbanlık fiyatları bu sene adeta cep yakıyor. Geçen yılın tavan fiyatının bu yıl taban fiyatı olduğuna dikkat çeken üreticiler maliyetlerin çok arttığına dikkat çekti. Vatandaşların küçük başlarda daha çok keçi tercihi olurken, bütçesinin ise 15 bin TL ile 20 bin TL arasında değiştiği öğrenildi. Zincir market ve AVM’ler ise vatandaşlara daha ucuza kurbanlık satabilmek için adeta yarış halinde bulunuyor. Bir zincir market 12-16 kilogram arasında bulunan küçükbaş karaman kurbanlık için 11 bin 950 TL, 16-20 kilogram küçükbaş kıvırcık için 14 bin 800 TL, 23-27 kilogram 7/1 hisse büyükbaş için ise 19 bin 950 TL para fiyat belirledi. Bir başka zincir market ise 12-16 kilogram arasında bulunan küçükbaş için 11 bin 950 TL, 16-20 kilogram küçükbaş için ise 13 bin 950 TL fiyat belirledi.

Adana'da marketten kurban eti alacaklar dikkat! Satıcılardan 'Geleneğe uygun değil' uyarısı Adana'da marketten kurban eti alacaklar dikkat! Satıcılardan 'Geleneğe uygun değil' uyarısı

 “ALAMAYAN DA TEDİRGİN OLMASIN, HERKESE YETECEK KURBANIMIZ VAR”

Zincir market ve AVM’lerde satılan kurbanlıklara Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı’dan itiraz geldi. Kurban Bayramı’nda kimsenin sıkıntıya girmeyeceğinin müjdesini paylaşan Yardımcı, fiyatalar konusunda provokatörlere fırsat vermeyeceklerini belirtti. Küçükbaş için kesim dahil canlı kilo 300 TL’den vatandaşların kurban alabileceğini belirten Yardımcı, “Vatandaşımız şimdiden kurbanını alacaksa alsın fiyat değişmez. Alamayan da tedirgin olmasın, herkese yetecek kurbanımız var. Türkiye’nin hayvan gücü ülkemize yeter de artar. Bu sene fiyatlar geçen yıla göre pahalandı. Maliyetler de bir o kadar arttı. Yetiştiricilerimizin ayakta kalması için makul fiyatlar. Bir yem çuvalının 500-600 TL olduğu yerde normal diyebiliriz. Bazı esnaflarımız kurbanları alıp kesip parçalayıp veriyorlar. Bunlar işinin ustası oldu” sözlerine yer verdi.

“10 BİN TANE KURBAN ALAN BİR FİRMA NEREDE KESİYOR BUNU?”

Her yıl AVM ve zincir marketler tarafından yapılan kurban kampanyalarını eleştiren Yardımcı, “Şimdi bu firmalar bu kurbanları nerde nasıl kestiklerini kamuoyuna bir açıklasınlar. Hangi usullere göre kesiliyor. Ben bir oda başkanı olarak değil bir vatandaş olarak yine söylüyorum. Ben konuştuklarımın arkasındayım. 10 bin tane kurban alan bir firma nerede kesiyor bunu? 10-15 gün önce kesip de depolara doldurup, vatandaşa sabah 09.00’da göndermesinler. Bu kurban olmaz. Zaten bakarsanız marketlerin çoğu yabancı menşei. Biz Avrupa’da gidiyoruz Paskalya bayramında Müslümanların bir şeyini tanıtıyor muyuz? Veya bayramlarına müdahale ediyor muyuz?” dedi.

“BUNLARIN İSPATINI İSTEMEK EN DOĞAL HAKKIMDIR”

Eleştirmekten ve konuşmaktan geri durmayacağını belirten Yardımcı, “Devletimiz buna bir tedbir alması gerekir. Zincir marketler her yıl bunu ticarete döktü. Ben diyorum 1 lira 5 lira fark fazla olsun kendi esnafımızdan alın. Marketler her şeyi iki katına satıyor. Ben, esnaf olarak buna karşıyım. İstedikleri yere beni şikayet etsinler. Bizim devletimizin önünde boynumuz kıldan incedir. Bunları bana ispat ettikleri zaman bir kalkar özrümüzü de dileriz. Varsayımlar ile yola çıkıyoruz. Ben bir vatandaş olarak bunları soruyorum. Bunların ispatını istemek en doğal hakkımdır. Hiç kimsenin ticarine engel olmak gibi bir niyetimiz yok. Kimsen korkmuyoruz. O kurbanlar kurban değildir. Gününden önce kesilen kurban, kurban değildir. Ticaret bakanlığımızın da bu işi de yakından takip etmesini istiyoruz, üzerine basa basa tekrar etmek isterim ki biz kimseyi suçlamaktan yana değiliz. Diyanet İşleri Başkanlığına da bu konu hakkında bir dilekçe ile başvuru yaparak bunların açıklanmasını talep ettik” dedi. AVM ve zincir marketlerin denetlenmesi gerektiğini belirten Yardımcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avrupa’da AVM’ler sadece giyim mamullerini satıyor. Türkiye’de bir tek adam satmıyorlar. Bizim işimize de girdiler” dedi. 

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ - ERTUĞRUL GÜN