Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'in verilerine göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre %2,4 azalarak 110 bin 588'e geriledi. Bu durgunluk Antalya'yı da etkiledi. Antalya'da mayıs ayında konut satışı geçen yılın mayıs ayına göre %10,4 düşüşle 6 bin 306'ya geriledi.

OCAK-MAYIS DÖNEMİNDE DE DÜŞÜŞ

Ocak-mayıs dönemini de kapsayan veriler ise daha da çarpıcı. Türkiye genelinde konut satışları bu dönemde geçen yıla göre %3,4 azalarak 465 bin 761'e düşerken, Antalya'da bu düşüş %12,6'yı buldu. Antalya'da Ocak-mayıs döneminde konut satışı 31 bin 844'e geriledi.

ANTALYA'DA YABANCIYA SATIŞ DA DÜŞTÜ

Antalya, turizm şehri kimliğinin yanı sıra yabancıya konut satışında da önemli bir yere sahip. Fakat son dönemdeki durgunluk yabancı yatırımcıları da etkilemiş durumda. Mayıs ayında Antalya'da yabancılara yapılan konut satışı geçen yılın aynı ayına göre %34,8 azalarak 797'ye geriledi.

RUS ALICILAR GERİLEMEDE

Yabancılara yapılan konut satışında en çok tercih edilen il Antalya olmaya devam ediyor. Fakat Rus alıcılarda önemli bir gerileme gözlemleniyor. Mayıs ayında Antalya'da Ruslara yapılan konut satışı geçen yıla göre %47,3 azalarak 234'e düştü.

ANTALYA'DA KONUT PİYASASI NE OLACAK?

Uzmanlar, Antalya'da konut piyasasının önümüzdeki dönemde de durgun seyredeceğini öngörüyor. Yükselen faizler ve artan maliyetler, konut fiyatlarını da yukarı çekiyor. Bu durum yatırımcıların iştahını olumsuz etkiliyor.

  

                                                                                                             TOPLAM      İPOTEKLİ       DİĞER      İLK EL SATIŞ    İKİNCİ EL SATIŞ

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ