Her yaz sezonunda özellikle Antalya’da yaşanan ve ticari araç kullanıcılarının neden olduğu kısa mesafe taşımacılıkta yeni kararlar alındı. Antalya merkez başta olmak üzere turizmin önemli noktalarında yüzlerce taksi sürücüsü kısa mesafe yolcu taşımacılığına karşı çıkıyor. İşte aracına kısa mesafe yolcu almayan taksi sürücülerinin başına gelecekler...

ANTALYA'DAKİ TAKSİCİLERİ ÖNCE UYARI SONRA…

Antalya’da kısa ticari araçlarda kısa mesafe ücreti 100 TL olarak belirlendi. Antalya Şoförler Odası’nın girişimleri sonucunda UKOME zam kararı aldı. Buna rağmen şehir merkezinde ve turizmin önemli noktalarında yüzlerce taksi sürücüsü kısa mesafe yolcu almamakta ısrar ediyor. Konuya ilişkin Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan’dan açıklama geldi. Alkan, kısa mesafe yolcuyu kabul etmeyen ticari araca önce uyarı ardından ise aracın 1 hafta bağlanacağını açıkladı. 

Mersin Taksi (4)

ANTALYA'DA HER YAZ SEZONUNDA AYNI SORUN YAŞANIYOR

Antalya’da şehre gelen turist sayısındaki artışla birlikte ticari taksi ulaşımında İstanbul'u aratmayan görüntüler oluşmaya başladı. Antalya’da faaliyet gösteren taksici esnafının önemli bölümü yerleşik halkın kısa mesafe ulaşımına sıcak bakmazken adeta turist avına çıktı. Antalya’da her turizm döneminde yaşanan sorun bu yılda kendini göstermeye başladı. Kısa mesafe ücretin en düşük 100 TL olduğu Antalya’da buna rağmen çok sayıda taksici müşterisine önce gideceği yeri soruyor ve ona göre hareket ediyor. Bu nedenle vatandaşlar ve taksiciler arasında yaşanan sözlü ve fiziki tartışma oldukça fazla. Kısa mesafe taksi ulaşımından faydalanamayan çok sayıda vatandaş ise ilgili meslek odası ile yerel yönetimlerin bu sorunun çözümü için adım atmasını istiyorlar.

"TAKSİCİLERİN KAZANÇLARI YERİNDE"

1 Haziran'dan itibaren geçerli olan olan zamma ilişkin konuşan Alkan, “Kilometre ücreti 25 TL’den 30 TL’ye yükseltildi. Saat ücreti ise 84 TL’den 120 TL’ye, indi-bindi ücreti ise 60 TL’den 100 TL’ye çıktı. Artan maliyetlerden dolayı, taksici esnafımızın daha fazla mağduriyet yaşamaması için AESOB Başkanımız Adlıhan Dere öncülüğünde, tüm ilçe oda başkanlarımızla birlikte merkez ve ilçelerdeki esnafımıza, 1 Haziran’da geçerli olmak üzere taksimetre zammı kararı alınmıştır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e, esnafımıza destek ve katkılarından dolayı şahsım ve esnafım adına teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Mehmet Ali Alkan

Muhabir: BÜLENT ÖNER