Antalya Körfez Gazetesi'nde yer alan muhabir Ertuğrul Gün'ün haberine göre; çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca başlatılan genelinde vatandaşların denize rahat ya da ücretsiz ulaşımını sağlamak amacıyla “Denizler Halkındır Projesi”nin çalışmaları devam ederken Antalya’nın en gözde plajlarından Büyük Çaltıcak’tan gelen görüntü büyük tepki çekti. Plaj işletmesi tarafından kepçeyle denizin yol yapar gibi doldurulduğu görüldü. Çalışan kepçelerin hemen yanı başında ise vatandaşlar denize girdi. Bir kepçe taşları taşırken paletli bir başka kepçe ise denizin üzerinde düzleme çalışması yaptı. Çalışmayla yaklaşık 10 metre yol alındığı görüldü. Görüntüleri paylaşan sosyal medya kullanıcıları anayasal bir suç işlendiğini savundu. 

“BU KABUL EDİLECEK BİR ŞEY DEĞİL”

Antalya Denizcileşme Platformu Başkanı İzzet Ünü de çalışmalara tepki gösterdi. Kafalarına göre denizin doldurulamayacağını ifadede eden Ünlü, “Kabul edilecek bir şey değil. Denizi dolduramazsın. Maalesef sahipsiz buldular. Kıyı kenar çizgisi diye bir şey var. Örneğin büyük yat limanında ve Kaleiçi’nde derinleştirme çalışması yapılacaksa kıyı kenar çizgisine bakılır. Bu kabul edilecek bir şey değil. İşletme tarafından yapıldığını görüyoruz. Denizi dolduramazsın, falezlerin üzerine asansör yapamazsın” sözlerine yer verdi. 

“VATANDAŞI AÇIK OLMAYAN HER ŞEY İLLEGALDİR”

Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz ise, “Hiçbir şekilde dolduramaz, iskele yapamaz. Burada en güzel şikayet etmek gerekir. Burası kapatılacak, vatandaş giremeyecek. Vatandaşı açık olmayan her şey illegaldir. Peşkeş çekilmesine izin vermeyiz. Sanıyorum bir iskele yapmaya çalışıyorlar. Bakanlığa şikayet etmek gerekir. Ne amaçla dolduruyor, iskele yapıldığı zaman orası kapatılacak. Bakanlığımızın ve savcılığımızın harekete geçmesi gerekir” dedi. 

Denizin Üzerine Yol Yaptılar

Muhabir: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN