Antalya'nın Alanya ilçesinde bulunan Sapadere Mahallesi'nde, unutulmaya yüz tutmuş bir gelenek yeniden canlanıyor: İpek böceği yetiştiriciliği! Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yerelden kalkınma ve tersine göçü teşvik etme hedefiyle hayata geçirdiği proje kapsamında, eski köy okulu "İpek Evi Üretim Merkezi"ne dönüştürüldü ve burada ilk kez ipek böcekleri yetiştirilmeye başlandı.

DUT YAPRAKLARIYLA BESLENEN BÖCEKLER, KOZAYA DÖNÜŞECEK

Bölgenin uzun yıllardır ipek böcekçiliği ile geçimini sağladığını ve bu geleneğin zamanla terk edildiğini anlatan İpek Evi Sorumlusu Ayşenur Özdoğan Gülmez, "Hazırladığımız proje kapsamında 2019 yılında bölge halkına dut fidanları dağıtımına başladık" dedi. Özel odalarda dut yapraklarıyla beslenen ipek böcekleri, dört farklı evrenin ardından kozaya dönüşecek. Bu kozalar, ipek iplik üretiminde kullanılacak

EKONOMİK GELİR VE TURİZM KATKISI HEDEFLENİYOR

Projenin bölgeye hem ekonomik hem de turistik açıdan katkı sunması hedefleniyor. Elde edilen ipeklerden üretilecek ürünlerin satışıyla bölge halkı gelir elde edecek, dokumacılık yeniden canlanacak ve tersine göç teşvik edilecek. Ayrıca, Nisan ayından Eylül ayına kadar binlerce turistin ziyaret ettiği Sapadere'ye ipek üretim merkezi yeni bir soluk getirecek. Ziyaretçiler, yöresel müzeyi gezebilecek, ipek üretim atölyelerini inceleyebilecek ve bölge halkının el emeği ürünlerini satın alabilecekler.

YEREL HALKTAN TAM DESTEK

Emekli psikolog Bekir Örmeci, projenin bölge için çok önemli bir kazanım olduğunu belirterek "Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin burada yaptığı gibi atıl vaziyetteki eski köy okullarını yenileyip yok olmak üzere olan bu el sanatlarını yeniden canlandırmak istemesini son derece yerinde ve anlamlı buluyorum" dedi. Köy sakinlerinden Özlem Örmeci de "İpek böcekleri yetişmeye başladı. Ben de böcek yetiştiriciliğini öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Muhittin Böcek Başkanımıza çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Böyle güzel bir çalışmayı başlattılar. İpek böcekçiliğini yaşatmak bence çok önemli" ifadelerini kullandı.

Kaynak: BÜLTEN