Antalya’da hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Hal böyle olunca da gıda zehirlenme riskleri artıyor. Dışarıda neredeyse herkesin tükettiği tavuk döner ise en çabuk bozulan gıdalar arasında yer alıyor. Uzmanlar vatandaşları tavuk döneri tüketirken dikkatli olmaları için uyarıda bulundu. 

GIDA MÜHENDİSLERİ ODASINDAN AÇIKLAMA YAPILDI

Antalya'da gıda denetimlerinin yetersiz olduğuna işaret eden Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu vatandaşları tavuk ve sakatat ürünlerinin tüketimi konusunda uyardı. Yaz sıcaklarında tavuğun korunmasına daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Gıda Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Ali Manavoğlu, "Tavuk satın alınırken güvenilir yerlerden alınmalı. Ayrıca temiz koşullarda hazırlanmış olmasına dikkat edilmeli. Satın alınacak tavukların soğuk zincirlerde korunmuş olması çok önemlidir” dedi.

Ali Manavoğlu Safran

"TAVUK ETİNİ İYİ PİŞİRİN"

Tavuğun pişirilme sürecindeki detaylara da dikkat çeken Manavoğlu, “Tavuk eti iyi pişirilmeli, çiğ kalmamalı. Özellikle iç sıcaklığı 72 dereceyi mutlaka bulmalı. Pişmiş tavuk alırken de çok dikkat edilmeli. Pek çok restoranda bulunan ve çok da tercih edilen tavuk döneri mutlaka bildiğiniz ve güvendiğiniz yerden alın” diye konuştu.

TAVUK DÖNER VE SAKATAT ÜRÜNLERİNE DİKKAT

Antalya’da çok sayıda gıda satışı gerçekleştiren merdiven altı işletmenin yer aldığını anlatan Manavoğlu, bu tür işletmelerin gıda satışında hijyen kurallarına uymadıklarını dile getirdi. Manavoğlu konuya ilişkin açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Şehir genelinde kaçak olarak merdiven altı çalışan çok sayıda işletme var. Bu işletmelerin önemli bölümünde tavuk döner satışı gerçekleştiriliyor. Denetimsiz bir şekilde satılan tavuk döner yenildiğinde çok sayıda kişide sağlık problemlerinin yaşanmasına neden oluyor. Diğer yandan sakatat ürünlerinin sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekiyor.”

DENETİM YAPACAK PERSONEL SAYISI AZ

Antalya’da her işyeri için gıda denetiminin personel yetersizliğinden dolayı yılda bir kez yapılabildiğine dikkat çeken Manavoğlu, Türkiye genelinde denetim yapan sadece 7 bin 500 gıda kontrol personelinin olduğunu söyledi. Manavoğlu, “Ülke genelinde gıda denetimi gerçekleştiren kişi sayısı ne yazık ki sadece 7 bin 500. Antalya’da gıda denetimi gerçekleştiren personel sayısı şu an için oldukça az. Şehir genelinde gıda işletmeleri yılda ancak bir kez denetlenebiliyor. Bu şekilde bir denetim mekanizmasında halkımızın sağlıklı ve hijyen gıda tüketiminden bahsedilemez” dedi.
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER