Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu

Antalya’da onlarca turizm taşımacılığı yapan vatandaş, kentte yaşayan Rus ve Ukraynalıların korsan turizm taşımacılığı yaptığını öne sürerek kontak kapatma eylemi düzenledi. 

RUS VE UKRAYNALILARA BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİLER

Antalya’da korsan taşımacılık yaptığı öne sürülen Rus ve Ukraynalılar protesto edildi. Antalya VIP Turizm Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Çınar Aslan ve Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Ümit Akduman destek verdiği protestoya onlarca turizm taşımacısı katıldı. Antalya VIP Turizm Karayolu Yolcu Taşıma Kooperatifi Başkan Yardımcısı Çınar Aslan, yabancı vatandaşların, sosyal medya ve internet yoluyla Antalya’ya gelecek olan turistlerle iletişime geçtiklerini ve işlerine engel olduklarını aktardı. Aslan, “Ülkemize gelen yabancı kişiler, bizim verdiğimiz hizmeti yabancı plaka aracılığıyla telegram whatsapp grupları üzerinden kendi vatandaşlarına veriyor. Açıkçası transfer satıyorlar” diye konuştu. 

KONU BAKANLIĞA TAŞINACAK

Korsan taşımacılığın önüne geçmek için çözüm arayışı içinde olduklarını dile getiren Çağrı Aslan, turizm taşımacılığı belgesi olmadan faaliyet gösteren herkesin önüne geçilmesini istedi. Aslan, “Bir Rus arkadaşın telegram grubunda belki 200 bin takipçisi var, doğal olarak biz yabancı bir vatandaşın Türkiye’de bu işi yapmasına karşıyız. Ayrıca Türkiye’de yetkisi olmayan, yasal olmayan yurtdışı bazlı siteler var. Bu internet sitelerinde Türkiye’de ki transferlerin satışı yapılıyor. Onun dışında telegram ve whatsapp gruplarında yetkisi olmadan satış yapan çok sayıda şahıs da var ve biz bunu istemiyoruz. Antalya Valisinden ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yakın zamanda bir toplantı talep edeceğiz, yurt dışından satış yapan bu sitelerin kapatılması konusunda yardım isteyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu. 

SENDİKALAR YETKİLİLERİ HAREKETE GEÇMEYE DAVET ETTİ

Turizm İşçileri Sendikası Başkanı Ümit Akduman da sorunun çözümüne dair yetkili mercilerin harekete geçmesi gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’de turizm bacasız sanayi olarak geçiyor, bir ayağı taşıma. Gelen misafirlerimizi bir yerden bir yere ulaştırabilmek, dönüşlerini sağlıklı bir şekilde sağlayabilmek. Ama bu aradaki parantez içerisinde yaşanan hayatın gerçekleri var. Ailesine katkı için verdikleri bir mücadele var, bu mücadele içinde sorunlar da var. Sorun varsa bir yer de sorunun kaldırılması turizmcilerin nefes almasını sağlayacaktır” dedi. 

TAŞIMACI ESNAFI DESTEK BEKLİYOR

Turizm taşımacılığı yapan Erkan Gözel ise yasa dışı taşımacılık yapanlara engel olunması yönünde çalışmalar yapılmasını istedi. Gözel, “Yetkisiz satış yapanlar, Türkiye’de ofisi olmayanlar, ülkemizle herhangi bir bağlantısı olmadan vergi ödemeyen aracılar var. Aracıların bir şekilde sızması ve verdikleri fiyatların piyasayı düşürmesi sektörü bu hale getirdi. Bunların düzene girmesini, sorunun ortadan kalkmasını istiyoruz. Çözüm yine devletimizden gelecektir, onlardan bu konuda destek istiyoruz. Bunların herhangi bir şekilde ortadan kaldırılıp yasallaştırılması, devletimizin nezdinde de faturalandırılmasını ve yasa dışı işlem yapanlara da engel olunmasını istiyoruz. Evraklı, düzgün faturasını ödeyen kişilere de kolaylık sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 

Kaynak: İHA