CHP’li Muhittin Böcek’in başkanlık koltuğunda oturduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi A kadrosunda yer alan isimlerden oluşan heyet Fransa’da kredi arayışına girdi. 

BÜYÜKŞEHİR YETKİLİLERİ FRANSA’DA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve beraberindeki heyet, Fransız Kalkınma Ajansı ile geçtiğimiz yıl yapılan iş birliklerinin geliştirilmesi ve ek finansman sağlanması için Fransız yetkililerle Paris'te bir araya geldi. Söz konusu buluşmada Hurma Atık Su Arıtma Tesisi ve Lara Atık Su Arıtma Tesisi'nde yapılacak yeni projelerle ulaşım alanında kredi temini ve yapabilecek iş birlikleri masaya yatırıldı. 

3 PROJE’NİN DURUMU

Fransız Kalkınma Ajansı’dan daha önce kredi desteği alınan projelerin akıbetiyle ilgili konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Müdürlüğü ile Fransız Kalkınma Ajansı arasında 8 Kasım 2023 tarihinde 59 milyon 850 bin Euro tutarında kredi anlaşması imzalanmıştı. Bu kredi kapsamında Hurma Atık Su Arıtma Tesisi’nde yapılacak olan ‘Atık Çamur Yakma ve Enerji Geri Dönüşüm Projesi’, ‘Lara Atık Su Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi’ ve Hurma Atık Su Arıtma Tesisi’nde enerji verimliliğinin artırılması için ‘Elektromekanik Ekipmanların Rehabilitasyon Projesi’ olmak üzere toplam 3 adet proje yer almakta” dedi. 

İHALE SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR 

Söz konusu projelerin ihale süreçlerine ilişkin Fransız yetkililere bilgi veren Başkan Böcek, “Kredi kapsamındaki projelerden olan ‘Atık Çamur Yakma ve Enerji Geri Dönüşüm Projesi’nin ön seçim ihalesi tamamlanmış olup değerlendirme raporu Fransız Kalkınma Ajansı’na sunulmuştur. ‘Lara Atık Su Arıtma Tesisi Kapasite Artırım Projesi’ içinse ihale dokümanları hazırlanmış olup bu hafta içerisinde Fransız Kalkınma Ajansı’na sunulacak. Akabinde hızlı şekilde ihale işlemleri başlatılması planlanmaktadır. Hurma Atık Su Arıtma Tesisi’ndeki ‘Elektromekanik Ekipmanların Rehabilitasyon Projesi’ için ihale çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.  

ULAŞIM VE DİĞER YATIRIMLAR İÇİN EK KREDİ TALEBİ

Paris’teki görüşmede kentle ilgili başta ulaşım olmak üzere birçok yeni proje noktasında ek krediye ihtiyaç duyulduğunu da aktaran Başkan Böcek, “Gelinen bu noktada tüm dünyanın etkisinde olduğu enflasyonist ortam ve Pazar dalgalanmalarından dolayı projelerin tamamlanması ve sağlıklı şekilde hayata geçirilmesi için ek finansman ihtiyacı olduğu görülmüştür. Ayrıca Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım başta olmak üzere birçok yeni projenin hayata geçirilmesi için Fransız Kalkınma Ajansı ile yeni iş birliklerini devam ettirme niyetindeyiz” açıklamasında bulundu. 

Fransız Kalkınma Ajansı yetkilileriyse Başkan Böcek’in konuşmasına “Genel işbirliği açısından, tekrar seçildikten birkaç hafta sonra Paris’e gelmenizi içtenlikle takdir ediyoruz. Bizimle çalışmak için istekli olduğunuzu bilmek bizim için gerçekten bir onurdur. Antalya’nın olağanüstü projelere sahip bir şehir olmaya devam edeceğini umuyoruz” ifadeleriyle cevap verdi. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU