Antalya’da hem tüketilen hem tıpta kullanılan o meyvenin üretiminin yaygınlaştırılması için yetkililer harekete geçti. 

GİRMEDİĞİ YER YOK

Yaban mersini üreticilerini memnun etmeye devam ediyor. Dağlarda kendi hallerinde yetişen ve ilgili bakanlıkça ihalelerle toplanmasına izin verilen yabani meyve hem sevilerek tüketiliyor hem tıp dünyasında ilaç olarak kullanılıyor. Girmediği sektör ve yer almadığı sofra kalmayan ürün aynı zamanda kozmetik sektöründe de boy gösteriyor. Yaban mersini Ar-Ge çalışmalarıyla birlikte ülkemizin çeşitli kentlerinde çiftçiler tarafından yetiştirilmeye de başladı.

ÜRETİCİSİNİ ZENGİN EDİYOR

Yaban mersini şimdilik en yoğun olarak doğadan toplanıyor. Kendi halinde yetişen mersinler ilgili bakanlıklarca gerçekleştirilen ihaleler sonucunda dağlardaki doğal alanlarından toplanarak vatandaşlarla buluşuyor. Son dönemlerde yapılan çalışmalarla çiftçiler tarafından da üretimine başlanılan yaban mersini üreticilerini adeta zengin ediyor. Kilogramı 700 liradan başlayan fiyatlarla satılan ürün, ilaç ve kozmetik sanayisine yönelik ihracat durumunda değerine değer katıyor.   

O MEYVE İÇİN ANTALYA’DA YETKİLİLER DÜĞMEYE BASTI

Üreticisi açısında ekonomik getirisi çok güçlü durumda olan yaban mersini için Antalya’da yetkililer harekete geçti. Tarım ve Orman Bakanlığı çatısı atında toplanan TAGEM, BATEM, ATB ve ATAK Antalya’da yaban mersini üretiminin yaygınlaştırılmasına dikkat çekmek için çalıştay düzenleyecek. 27 Haziran Perşembe günü Aksu’da gerçekleşecek çalıştayla birlikte kentteki mersin üretim faaliyetlerinin hız kazanması öngörülüyor. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU