Antalya'da faaliyet gösteren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi, Muratpaşa İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde vergi adaleti taleplerini dile getirdi. SES Antalya Şube Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer'in liderliğinde gerçekleştirilen basın açıklamasında, hükümetin vergi politikaları sert bir şekilde eleştirildi.

VERGİDE ADALET EYLEMLERİNDE 17. HAFTA 

Şube Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, "Bugün 3 Temmuz Çarşamba, on yedi haftadır vergide adalet istiyoruz. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, iki ay önce vergide adaleti sağlayacağız diye demeçler verdi, ancak şimdi 'Çok kazananları buradan uyarıyorum. Vergiden kaçınmanın cezalarını artıracağız, denetimleri sıkılaştıracağız.' derken, aslında motor kuryesi, evinin kapısında örgü ören vatandaşları hedef alıyor" ifadelerini kullandı.

"TOPLANAN VERGİLER HALKIN REFAHI İÇİN HARCANMIYOR"

Dr. Taşer, hükümetin vergi paketi içeriğinde hafta sonu balık tutanlardan alınacak yeni vergilerin yanı sıra hekimlerden ek vergiler alınacağını belirterek, "Çalışanlardan alınan yüksek vergi kesintilerinin adaletsizliği şaşırtıcı olmamıştır" dedi. Toplanan vergilerin halkın refahı için harcanmadığını savunan Dr. Taşer, "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'e soruyoruz: Çalışandan %15, şirketlerden %15 vergi alsanız ülkenin vergi gelirleri kat be kat artacak. Vergide adalet diyerek yoksul halkın cebinden söküp devasa kar elde eden şirketlere kaynak aktarmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?" diye sordu. Özellikle özel hastaneler ve şehir hastanelerinin vergi avantajlarının altını çizen Dr. Taşer, "Özel hastaneler %10, şehir hastaneleri ise sıfır vergi verirken, burada çalışan hekimlerden hemşirelere kadar tüm personelden %35 vergi kesmekten ne zaman vazgeçeceksiniz?" şeklinde eleştirilerde bulundu.

Son olarak SES Antalya Şubesi olarak vergi adaleti için mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayan Dr. Taşer, "Halkın sağlık hakkı ve sağlık çalışanlarının hakları için verdikleri mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini" belirtti.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ