Meteoroloji 30 Haziran Pazar günü için deniz kenarında bulunan birçok kent için fırtına uyarısında bulundu. 

KARADENİZ, EGE VE AKDENİZ’DE FIRTINA

Meteoroloji 30 Haziran Pazar günü için uyarılarda bulundu. Söz konusu uyarılar pazar gününü denizde geçirmek isteyenleri üzdü. O uyarılara göre bugün Güney Ege açıklarında fırtına; Ege ve Antalya Körfezin batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor. Parçalı doğusu çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz sağanak yağışlı. 

SİNOP’TA DENİZE GİRMEK YASAKLANDI

Sinop’ta Valilik kararıyla meteorolojinin yapmış olduğu fırtına uyarısı dikkate alınarak denize girilmesine yasak getirildi. Kuvvetli fırtına nedeniyle dalga boyunun 1 ile 1,4 metre arası olacağı tahmin edildiğinden Türkeli ilçe sahilleri dahil, Ayancık, , Sarıkum, İnceburun, Hamsilos, Akliman, Kumkapı ve Ada başına kadar olan kuzey sahillerinde, Pazar günü, vatandaşların can ve mal emniyetini korumak amacıyla denize girilmesinin yasaklanması kararı alındı.

Fırtına Son Uyarı

DENİZLERDE SON DURUM

Denizlerdeki rüzgar durumu Batı Karadeniz'de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5, Doğu Akdeniz'de kuzey ve kuzeybatıdan 3 ila 5, doğusu güneybatıdan 2 ila 4 kuvvetinde, Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6, güneyi 7; Güney Ege'de kuvvetinde kuzey ve kuzeybatıdan 4 ila 6, yer yer 7, açıkları 8, güneyi 3 ila 5 kuvvetinde olacak. 

METEOROLOJİ BU İLLERİ UYARDI

Çanakkale, Balıkesir, Bursa, İzmir, Manisa, Aydın illerini fırtına konusunda uyardı. Meteorolojiden yapılan uyarıda, “Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün (Cumartesi) ve yarın (Pazar) Marmara'nın güneyi ile Kıyı Ege'de rüzgarın kuzey ve kuzeydoğudan kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 kısa süreli 80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” ifadelerine yer verildi.  

Antalya Fırtına

ANTALYA’DA BAZI ALANLAR RİSKLİ

Rüzgar, Batı Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, öğle saatlerine kadar Antalya Körfezin batısında kuzeyli yönlerden 4 ila 6, yer yer 7; Doğu Akdeniz'de batı ve güneybatıdan 3 ila 5, yer yer 6 kuvvetinde. Hava durumuysa Parçalı ve az bulutlu, doğusu zaman zaman çok bulutlu, gök gürültülü sağanak yağışlı bir seyir izleyecek. Antalya Körfezin batısında fırtınamsı rüzgar bekleniyor.  Dalga boyu 1,5 ila 2,5 m, yer yer 3,0 metre olacak. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU