Antalya'da tarım sektöründe mazot başta olmak üzere gübre, zirai ilaç gibi girdi maliyetlerinin artmasıyla üretici maliyet, vatandaş fiyat düşürme telaşına düştü. Hem üretici hem vatandaş kendi yetiştirdiği fideler aracılığıyla seralarda ve evlerin balkonlarında sebze-meyve üretimine geçti.

ÇİFTÇİ DE VATANDAŞ DA FİDE YETİŞTİRMEYE BAŞLADI

Antalya'da son dönemde yaşanan şiddetli yağışlar ve geceleri düşen sıcaklık değerleri nedeniyle fide üretimi sekteye uğradı. Fide üretiminde, arz-talep dengesinin bozulması sonucu fiyatlar tırmanışa geçti. Ağır girdi maliyetleri altında ezilen üreticilerse artan fide fiyatlarına karşı çözümü kendi fidelerini yetiştirmekte buldu. Öte yandan Antalya'da birçok vatandaş, aldığı tohumları evinin balkonunda fideye dönüştürerek, kendi sebze-meyvesini yetiştirmeyi tercih etti. 

TOHUMUN FİDE OLMA SÜRECİ

Antalya'da birçok çiftçi ve vatandaş aldığı tohumları fideye dönüştürmeye başladı. Peki, tohum nasıl fideye dönüştürülür? Bu sorunun yanıtı ise üretici Yüksel Özkan'dan geldi. Tohumun fide olması için ortalama 3 aylık bir süreye ihtiyaç duyduğunu aktaran Özkan, “Şubat ayında tohumun toprakla buluşmasının ardından iki güne bir suluyoruz. Tohumun çatlayıp kökleşmesi için toprağın nemli olması gerekiyor. Bazı geceler soğuk oluyor. Tohumları soğuktan korumak için bazen seranın içine küçük ateş yakarak soğuğu önlüyoruz. Yabani otların tohumları boğmasın diye çıkan otları da düzenli olarak topluyoruz” dedi. 

BALKONLARDA FİDE TELAŞI

Sebze yetiştirmek için bahçesi olmayanlar ise alternatif çözümler bulmaya çalışıyor. Sultan Arslan isimli vatandaş da alternatif bir çözüm yolu olarak, evinin balkonundaki saksılarda sebze yetiştirmeyi tercih etti. Arsan, “Pazardaki fiyatları gördükten sonra bu yaz kendi sebzemi kendim yetiştirmek istiyorum. Sebze fiyatları mevsiminde bile çok yüksek olduğu için balkonda saksılarda sebze yetiştireceğim. En azında dalından koparıp yeriz” ifadelerine yer verdi. 

Fide fiyatlarında son durum:

Domates fidesi 5 liradan satışa sunuluyor ve türüne göre fiyatlar 30 liraya kadar yükselebiliyor. Biber fidesinin başlangıç fiyatı 4 lirada olurken, tavan fiyatı 17 lira. Patlıcan fidesi 5 liradan başlıyor, 22 liranın üzerini zorluyor. Karpuz fidesi 5 liradan satışa sunulurken, türüne göre 22 liraya kadar ulaşan fiyatlardan alıcısıyla buluşuyor.  

Tohum Fide
 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN