Antalya’da, son dönemlerde enflasyonda görülen artış nedeniyle market raflarında yer alan ürünlerin gramajları düşerken, fiyatlarının arttığı gözlendi. Ortaya çıkan tabloya göre markalar kar payını arttırırken, vatandaşlar zarar etmeye devam ediyor. 

GRAMAJ HİLELERİNE KARŞI TEDBİR ALINMALI

Antalya’daki market raflarında gramaj hilesi yapılan ürünlerin başında gıda, temizlik ve hijyen ürünleri yer alıyor. Avrupa ülkelerinin birçoğunda son dönemde artan gramaj hilelerine karşı yasal düzenlemeler peş peşe devreye alınırken, kentimizde ve ülkemizde bu konuda henüz somut adımlar atılmış değil. Firmalar, hem gramajı düşürüp hem de fiyat yükselterek ekonomik darboğazda olan vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in konuyla ilgili işaret ettiği denetim noktasına dikkat çeken tüketiciler, gramaj hilelerine karşı tedbir alınmasını bekliyor.

Antalya'da Zincir Market

TÜKETİCİNİN BEKLENTİSİ ‘CAYDIRICI CEZALAR’ UYGULANMASI 

Market alışverişleri sırasında ürünlerdeki gramaj ve fiyat değişikliklerini fark eden Antalyalılar, başta temel gıda maddeleri olmak üzere, temizlik ve hijyen ürünlerindeki değişimin çok açık bir şekilde gözlenebildiğini belirterek, yetkililerden konuya el atması yönündeki taleplerini yinelediler. Cezaların caydırıcı bir seviyeye getirilmesi gerektiğini kaydeden tüketiciler, firmaların gramaj ve fiyat hilesi yapmaması için ciddi ceza uygulamalarının bir an önce devreye alınması gerektiğinin altını çizdiler. 

Antalya’nın kahramanları! Arıyor, kurtarıyor, güven veriyor… Antalya’nın kahramanları! Arıyor, kurtarıyor, güven veriyor…

GRAMAJ HİLELERİNİ ALO 175 TÜKETİCİ HATTINA BİLDİRİN 

Antalya’da, markaların gramaj ve fiyat hileleri karşısında vatandaşların bilinçli olması büyük öneme sahip. Tüketicilerin market alışverişlerinde gramaj ve fiyat kurallarına uyulmadığının tespiti halinde, kendi ve diğer tüketicilerin haklarını korumak adına,  Ticaret Bakanlığı’nın ALO 175 tüketici hattına şikayette bulunabilirler. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU