Antalya’da Büyükşehir Belediyesi ile Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından şehirdeki ana caddeler üzerine yerleştirilen hava kalitesi izleme istasyonları alarm veriyor. 

ANTALYA’DA HAVA KALİTESİ

Antalya şehir merkezinde hava kalitesinin takibiyle ilgili çalışmalar Büyükşehir Belediyesi ile Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığınca yürütülüyor. 2 kurum tarafından şehrin ana arterleri üzerine yerleştirilen hava kalitesi izleme istasyonları sayesinde soluduğunuz havanın içindeki zararlı atıkların miktarı tespit ediliyor. Hava kalitesi izleme istasyonları verilerine göre Antalya merkezde hava kirliği insan sağlığını tehdit etmiyor. 

İŞLEK CADDELERE YAKIN KONUTLAR RİSK ALTINDA

Antalya kent merkezindeki hava kalitesi ölçümleri insan sağlığı açısından endişe edilecek bir durumun olmadığını ortaya koyuyor. Ancak bu durumla ilgili bir istisna var. O istisnaysa ana arterler. Şehrin işlek caddeleri üzerinde bulunan konutlarda yaşayanlar insan sağlığına zararlı hava solumak zorunda kalıyor. 

EN BÜYÜK NEDEN EGZOZ GAZLARI

Antalya’da şehrin ana arterleri üzerindeki binalarda yaşayanların risk altında olmasının en büyük nedeni egzoz gazları. Özellikle trafik yoğunluğunun hat safhaya ulaştığı sabah ve akşam saatlerinde hava kalitesi izleme istasyonlarındaki değerler alarm veriyor. Uzmanlar, ana caddeler üzerindeki binalarda yaşayanlara, trafiğin yoğun olduğu saatlerde camlarını ve balkon kapılarını kapalı tutması uyarısında bulunuyor.  

Muhabir: VELİ AKOĞLU