DİSK-Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç, Antalya’da 5 merkez ilçede ortalama 400 bin emekli vatandaşın yaşadığını ifade etti. Emekli olduktan sonra Antalya’ya huzurlu bir yaşam sürmek için göç eden emeklilerin şehirden kaçmaya başladığını ifade eden Saraç, “Antalya’da emekliler için tersine göç başladı” dedi. 

ZAM ALAMAYAN EMEKLİNİN HUZURU KALMADI!

DİSK-Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç, Temmuz ayında emeklilerin beklediği zammın hayata geçmediğini anlattı. 10 bin lira emekli maaşı alan emeklilerin Antalya’da huzurunun kalmadığını anlatan Saraç açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Antalya’da kira gideri başta olmak üzere gıda ve diğer ihtiyaçlara üst üste gelen zamlar karşısında emeklilerimizin dayanacak gücü kalmadı. Temmuz ayında zam ümidi bulunan emeklilerimizin bu beklentisi yaşama geçmedi. Aldığı emekli maaşıyla ancak 10 bilemediniz 15 gün geçinebilen emeklilerimizin huzuru kaçtı.”

Emekliler Eylem

ANTALYA'DA TERSİNE GÖÇ BAŞLADI

“Emekli olmak için huzurlu bir yaşam sürebilmek için Antalya’ya taşınan emeklilerimizin önemli bölümü daha önce yaşadıkları köy veya şehirlere göç etmeye başladı” şeklinde konuşan DİSK-Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Seracettin Saraç açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

“Emeklilerimiz Antalya’dan kaçıyor. Tersine göç başladı. Ya köylerine ya da kendi şehirlerine dönüyorlar. Bir evde iki aile kalıyor. Emeklilerimiz resmen ölüme terk edildi. Bir pazar alışverişimiz bin lirayı geçer oldu. Kırmızı eti bırakın beyaz eti bile unuttuk. Emeklilerimizin huzur içerisinde geri kalan hayatlarını geçirmelerini istiyor ve bu yönde mücadelelerimizi sürdürüyoruz.”

ENFLASYON RAKAMLARI ORTADA

TÜİK'in enflasyon rakamlarının erçekliğini yitirdiğini söyleyen Saraç, “2024 yılının ilk 6 aylık enflasyonu TÜİK tarafından açıklandı! TÜİK’İN enflasyon hesabının güvenilir olduğuna dair kamuoyunda hiç bir emare görünmüyor. Buna rağmen siyasi iktidar, şaibeli enflasyon hesabını baz alarak maaşları dizayn etmek istiyor. Bu hesaplar yıllardır gerçekliliğini yitirmiş, emeklileri ölüm sınırında yaşamaya mahkum etmiş, rasyonellikten uzak hesaplardır. Bakanların açıklamalarına bakılırsa Temmuz ayında yapılacak maaşlardaki’ kayıpların telafisi düzenlemesi kök maaşlar üzerinden yapılacaktır. Bu durumda işçi ve Bağkur emeklilerinin çok büyük bir kısmının, ele geçen maaşlarında değişiklik olmayacaktır. Geri kalan emeklilerin bir bölümünde ise yüzde sıfır ile yüzde 25 aralığında değişik oranlarda, bir kısım kayıpların telafisi olacaktır. Memur emeklilerinin maaşlarında ise; açıklamalara bakılırsa yüzde 20 dolayındaki artış, kayıpların telafisini karşılamaktan çok uzaktır. Bizler bırakın tasarruf yapmayı, açlıktan ölmemek için direniyoruz. Tasarruf yapılacaksa bu ülkenin kaynaklarına çökenlerin muslukları kesilsin. Bedel ödenecekse, ülkeyi bu duruma getirenler bedel ödesin. Emeklilerin, emekçilerin yaşam boyu ödedikleri bedel yetti de, arttı da… Neresinden bakılırsa bakılsın, emeklilere, asgari ücretle çalışanlara yaşam hakkı tanımayan bu anlayışı, bu köle düzenini, bu sadaka sistemini asla kabul etmiyoruz” ifadelerine yer verdi. 
 

Muhabir: BÜLENT ÖNER