Antalya'da Birleşik Kamu İş İl Başkanı Sadık Acar hükümetin ekonomik krizi bastırmak için kullandığı TÜİK verilerini sert bir dille eleştirdi. Acar, “Hükümetin yanlış politikalardaki ısrarı nedeniyle ülkemizin içine itildiği ekonomik kriz, günden güne ağırlaşmakta, bu acı gerçek ise tepeden söylenen yalanlarla bastırılmaya çalışılmaktadır. Çok uzun süredir; bir çeşit yalanları ayarlama enstitüsü gibi çalışan TÜİK de halkın cebinden yapılan soygunun başlıca aracı olmaya devam etmektedir” diye konuştu.

"TÜİK, YALANLARI AYARLAMA ENSTİTÜSÜ GİBİ ÇALIŞIYOR"

Acar,"hükümetin ekonomik krizi örtbas etmek için TÜİK'i kullanmasını" sert bir dille eleştirerek şunları söyledi:

"Hazine ve Maliye Bakanı'nın ballı ihalelerle doyurduğu holdinglere ve yandaş sermayeye yapılan teşvikler, asıl krizin faturasını emekçi kesimlere çıkarmaktadır. TÜİK ise adeta bir 'yalanları ayarlama enstitüsü' gibi çalışarak halkın cebinden yapılan soygunun aracı olmuştur."

"GERÇEK ENFLASYONUN FARKINDAYIZ"

"Birleşik Kamu İş'in araştırmasına göre, son altı ayda enflasyon %30,3 artarken, halkın yaşadığı gerçek enflasyonun TÜİK'in verdiği rakamların çok üzerinde olduğu ortaya konmuştur" diyen Acar, "TÜİK'in açıkladığı %24,73'lük enflasyon oranı gerçeği yansıtmıyor. Kamu emekçileri ve emekliler, maaş zamlarında haksızlıkla karşı karşıya bırakılıyor" şeklinde konuştu. Acar, halkın TÜİK'in enflasyon sepeti detaylarını öğrenme hakkı olduğunu vurgulayarak, "TÜİK, enflasyonu düşük göstermek için hangi marketlerden ve ürünlerden veri topladığını açıklamalıdır. Bu gerçekleri öğrenmek istiyoruz" dedi. Acar, kamu emekçilerinin ve emeklilerinin haklarını savunma kararlılığını vurgulayarak, "Bizler gerçeği ve insanlık onuruna yakışır ücretleri savunmaya devam edeceğiz" mesajını verdi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ