Antalya Tabip Odası, son iki yılda artan sağlıkta şiddeti ve bu şiddete karşı alınmayan tedbirleri sert bir dille eleştirdi. Oda, 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi'nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Dr. Ekrem Karakaya'yı anarak başladığı basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için acil önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

ANTALYALI TABİPLERDEN SAĞLIKTA ŞİDDETE ELEŞTİRİ 

Açıklamada, sağlık sistemindeki değişikliklerin ve hekim-hasta ilişkilerinde yaşanan dönüşümlerin sağlık çalışanlarını hedef gösteren bir atmosfer oluşturduğu belirtildi. Sağlık hizmetlerinin tüketim malı gibi algılanmasının ve hastalarla sağlık çalışanlarının birbirlerine düşman hale getirilmesinin sağlıkta şiddeti artırdığına dikkat çekildi.

PERFORMANS BASKISI ŞİDDETİN KAPILARINI ARALIYOR 

Oda, "Artık hastanelerde sıra beklemeyeceksiniz, doktor sizi bekleyecek" gibi propagandaların sağlıkta şiddeti tetiklediğini ve performansa dayalı ek ödeme sistemi gibi uygulamaların da bu durumu daha da kötüleştirdiğini ifade etti. İdarenin baskısının ve performans baskısının şiddetin kapılarını araladığına dikkat çekildi.

CAYDIRICI BİR YASAL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR 

Oda, şiddete karşı yasal düzenlemelerin yetersiz olduğunu belirterek, yeni ve daha caydırıcı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı. Ülkenin ve halkın yararına olmayan sağlık sisteminin değiştirilmesi gerektiğini savunarak, milli, halkçı, insancıl bir sağlık sisteminin oluşturulması çağrısında bulundu.

SONUNA KADAR MÜCADELE 

Son olarak, sağlıkta ve ülkede şiddetin son bulduğu mutlu günlere ulaşılması temennisinde bulunan Antalya Tabip Odası, sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve güvenli çalışma ortamlarının sağlanması için mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ