Antalya Devlet Opera ve Balesi'nce (Antalya DOB) 'Dünya Dans Günü', eserlerden alınmış bazı bölümlerin sahnelenmesiyle kutlandı. Antalyalılar DOB'un deneyimli dansçı kadrosuna katılarak müziğin ritmine kapıldı.

ANTALYA'DA HER YIL DÜNYA DANS GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANIYOR

Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki opera sahnesinde gerçekleşen 'Dünya Dans Günü Gala Gecesi'nde anlatımcı günün anlam ve önemini belirtirken, "Dünya Dans Günü, 1982 yılında Uluslararası Tiyatro Enstitüsü'nün öncülüğüyle başlatılmış, dünya genelinde her yıl coşkuyla kutlanan bir özel gün olarak günümüze kadar devam etmiş. Dans, duyguları ifade etmenin ve kültürel mirası yaşatmanın güçlü bir yolu olmanın yanı sıra, farklılıkların anlatılmasında ve insanların birbirlerini daha iyi anlamasında yüzyıllardır en etkili yol olmuştur" dedi.

ANTALYA DOB DANSSEVERLERİ BİR ARAYA GETİRDİ

Antalya DOB, deneyimli dansçı kadrosuyla birlikte özel bir program hazırlayarak dans severleri bir araya getirdi. Gala gecesinde, dünyaca ünlü besteciler Tchaıkovsky, Adam, Verdi, Bach, Minkus ve Marcello'nun her sahnelenişinde izlenme rekorları kıran 'Fındıkkıran', 'Giselle', 'Kamelyalı Kadın' ve 'Pandemic' adlı bale eserlerinden özenle seçilmiş bölümler sahneye konuldu.

Antalya Side'de şiir perisi Kalliope'nin betimlendiği mozaik gün yüzüne çıkartıldı Antalya Side'de şiir perisi Kalliope'nin betimlendiği mozaik gün yüzüne çıkartıldı

ANTALYALILAR MÜZİĞİN RİTMİNE KAPILDI

Rengarenk dekor ve kostümlerin de dikkati çektiği gala gecesinde, Antalyalılar dansın ritmine kapıldı. Sanatseverler, performans ve danslarıyla etkileyen sanatçıları ayakta alkış yağmuruna tuttu.

Kaynak: DHA