Havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte Antalyalıların sivrisinek ve haşerelerle olan mücadelesi başladı. Muratpaşa ve Konyaaltı ilçelerinin birçok bölgesinde sivrisinekten dolayı on binlerce vatandaş gece uykusuna hasret kaldı. 

SİVRİSİNEK RİSKİ ARTACAK AÇIKLAMASI YAPILMIŞTI

İklim kriziyle birlikte kış aylarının sıcak geçmesinden dolayı sıtma virüsü taşıyan culeks, anopheles cinsi gibi bazı sivrisinek türlerinin kış uykusuna yatmadığını söyleyen Akdeniz Üniversitesi Profesörü Dr. Hüseyin Çetin, "Dikkate alınmazsa gelecek bahar ve yaz aylarında ciddi sivrisinek riskiyle karşı karşıya kalabiliriz" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu. 

Alanya'da elektrik kesintisi:24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi... Alanya'da elektrik kesintisi:24 Mayıs Cuma günü kesinti uygulanacak mahallelerin tam listesi...

KIŞ AYLARINDAKİ SICAKLIK, SİVRİSİNEK RİSKİNİ ARTTIRDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye'de 2023 Eylül ayı ortalama sıcaklığı 22,4 derece ile 1991-2020 normallerinin 1 buçuk derece, ekim ayı ortalama sıcaklığı 17,1 derece ile normallerin 1 buçuk derece üzerinde ölçüldü. Kasım ayı ortalama sıcaklığı ise 12 buçuk derece ile normalin 3,2 derece, aralık ayı ortalama sıcaklığı da 8,3 derece ile normalin 3 buçuk derece üzerinde gerçekleşti. Son yıllarda kış aylarında yaşanan sıcaklık değişimi, sivrisinek rahatsızlığının 12 ay sürmesine neden oldu. 

YAZ AYLARINDA SİVRİSİNEKLER SİNİR BOZUCU OLACAK

Prof. Dr. Çetin, sıcaklık artışının, sinek gelişim sürelerini kısalttığını, hızlı üremelerine neden olduğunu ve popülasyonlarını artırdığını söyledi. Yerel yönetimlerin seçim sonrası nisan ayı itibarıyla yoğun ilaçlama uygulaması yapması gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Çetin, şu ifadelere dikkat çekti:

"Aksi halde yaz ayları sivrisinek nedeniyle sıkıntılı geçecektir. Mevsim değişkenliği, yağış düzensizliğini ortaya çıkardı. Normal ilaçlama yapılsa da yağışların düzensizliği nedeniyle biriken bina çevresindeki kanallar, küçük havuzlar, kullanılmayan otomobil lastikleri gibi bölgelerde su birikmeleri arttı. Havaların sıcak seyretmesi nedeniyle bu alanlar sineklerin gizlenme yeri olmaya başladı. Bu alanlar kontrol edilmezse büyük problemle karşı karşıya kalacağız. İklim değişikliği etkileriyle yaşıyoruz."

CİBİNLİK SATIŞINDA PATLAMA YAŞANDI

Antalya’da daha Mayıs ayında başlayan sivrisinek ve haşere sorunu nedeniyle cibinlik siparişlerinde patlama yaşandı. Antalya'daki yoğun sparişlere yetişmek için mekik dokuyan cibinlik üreticileri en çok satışı internet üzerinden gerçekleştiriyor.  Modeline göre tanesi 350 ile bin 800 lira arasında satılan cibinlikleri perdecilerde de bulmak mümkün oluyor.  

Muhabir: BÜLENT ÖNER