Tarihi ve doğal güzellikleriyle Antalya'nın gözbebeği olan Ldyros Antik Kenti, otel inşaatı nedeniyle tehdit altında! Bölgenin ağır tahrib alacağını belirten Antalya Çevre Mühendisleri Odası, olaya karşı sert tepki gösterdi.  

ANTALYA ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ÇAĞRIDA BULUNDU

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Ldyros Antik Kenti’nin son zamanlarda artan otel inşaatı planlarıyla tehdit altında olduğu belirtilerek, "Ldyros Antik Kenti'nin korunması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Unutmayalım, tarihi ve doğal mirasımız hepimizin; onları korumak hepimizin görevidir” denildi. 

Antalya Organize Sanayii 2024 Paris biletini erken aldı Antalya Organize Sanayii 2024 Paris biletini erken aldı

ANTALYA'NIN GÖZBEBEĞİ IDYROS TEHDİT ALTINDA

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Yönetimi tarafından “Ldyros Antik Kenti'ne saldırı: Tarihi ve doğal mirasimizi korumak için hep birlikte haykırıyoruz!” başlığıyla yapılan açıklamada, “Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, Kemer'de Ayışığı Koyu sahiline yakın mevkide yer alan Ldyros Antik Kenti'ne yönelik otel inşaatı planlarına karşı derin endişemizi dile getirmek ve bu konuda acil adımlar atılması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Tarihi ve doğal güzellikleriyle Antalya'nın gözbebeği olan Ldyros Antik Kenti, son zamanlarda artan otel inşaatı planlarıyla tehdit altındadır. Bu planlar, sadece doğal tahribat ve biyoçeşitlilik kaybına yol açmakla kalmayacak, aynı zamanda antik kent kalıntılarının da tahrip edilmesine ve tarihi eser kaçakçılığına zemin hazırlayacaktır” ifadelerine yer verildi.

ANTALYA ÇMO ÇED RAPORUNUN GEÇERSİZ OLDUĞUNU BELİRTTİ

Ldyros Antik Kenti'ne yönelik otel inşaatı projesinin çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) raporunun, kazılarda ortaya çıkan yeni tarihi eserler ve bölgenin güncel doğal durumu göz önüne alınmadan hazırlandığı ve bu nedenle geçersiz olduğu belirtilen ÇMO açıklamasında, “Gelişen süreçte bulunan tarihi eserler ve güncel doğal durum, ÇED raporunun temelini oluşturan verileri ve bulguları etkilemektedir. Bu nedenle, mevcut ÇED raporunun iptal edilmesi ve alana ilişkin güncel veriler ışığında yeni bir ÇED raporunun hazırlanması gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

"IDYROS ANTİK KENTİ'NİN HUKUKSUZCA YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ"

“Bölgede bulunan otel yapılarının Kıyı Kanunu'na aykırı şekilde inşa edildiği ve kıyı şeridinin doğal dengesini bozduğu belirten ÇMO, açıklamada şu ifadeler yer verdi:

"Kıyı Kanuna göre, kıyı çizgisinde konaklama tesislerinin inşa edilmesi yasaktır. Herhangi bir sebeple yapılan inşaatlar, sahilin doğal yapısını ve işlevini bozmakta ve deniz kirliliğine yol açmaktadır. Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, Ldyros Antik Kenti'nin korunması ve doğal mirasın korunması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Unutmayalım, tarihi ve doğal mirasımız hepimizin. Onları korumak hepimizin görevidir. Bu tarihi ve doğal mirası korumak için bir araya gelerek sesimizi yükseltmeli ve yetkililerden gerekli adımları atmalarını talep etmeliyiz. Ldyros Antik Kenti'nin ve doğanın kanunsuzca yok edilmesine izin vermeyeceğiz.”

"DOĞASEVERLER ENDİŞE İÇİNDE"

Bölgede yaşayan Nerinman Yıldırım sosyal paylaşım sitesi change.org’da bir kampanya başlattarak doğaseverlerden destek çağrısında bulundu. Yıldırım, “Kemer Beydağları Milli Parkı'nda otel alanı tahsisini ve ağaç kesimini durdurun!” sloganıyla 11 Nisan’da başlattığı kampanya 7 bin 82 imzaya ulaştı. Yıldırım’ın imza kampanyasında şu ifadeler yer alıyor:

“Ben bir Antalya Kemer ilçesi sakiniyim ve Beydağları Sahil Milli Parkı'nın eşsiz güzelliklerine, tarihi doğa yollarına (likya yolu) ev sahipliği yapan bu coğrafyada yaşamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ancak, Kemer Sahil Milli Parkı'nda Çalış Tepesi mevkii otel alanı için Özak GYO’ya verilen tahsis ve devam eden ağaç kesimi benim içimi parçalıyor. Bu durumun sadece benim değil, tüm doğa severlerin de endişe kaynağı olduğunu biliyorum. Kemer'deki bu milli park, Türkiye'nin en önemli doğal miraslarından biridir. Yüzlerce farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapar. Ancak otel inşaatının devam etmesi ile birlikte bölgedeki yaban keçilerini kafeslerle topladılar bunun yanısıra kızılçam ormanlarını kesmeye devam ediyorlar. Buna izin vermeye devam edersek, bu canlıların ve bizim yaşama alanlarını yok edecekler. Bu nedenle sizden yardım istiyorum. Bu tahsisatın durdurulmasını ve ağaç kesiminin sonlandırılmasını talep ediyoruz. Doğayla uyumlu turizm uygulamalarının teşvik edildiği bir dünya istiyoruz. Bu dilekçeyi imzalayarak Kemer Sahil Milli Parkı'nın korunmasına yardımcı olun. Bu, sadece bizim için değil, gelecek nesiller için de önemlidir. Bu dilekçeyi imzalayın ve Kemer Sahil Milli Parkı'nın korunmasına yardım edin.”  

IDYROS ANTİK KENTİ NEREDE?

Kemer şehir merkezine 10 dakika yürüyüş mesafesinde Ayışığı Koyu sahiline yakın mevkide bulunan, Antalya Müzesi tarafından 1976–1977 yılları arasında yapılan kazıda kalıntıları ortaya çıkan Idyros Antik Kenti hakkında araştırmalar devam etmektedir. Kazılarda Bizans duvar kalıntıları, üç kapı sövesi ve apsisi andıran bir duvar bulunmuş ve yine burada kilise kalıntıları ortaya çıkarılmıştır. Kilisenin tabanı turuncu, kiremit kırmızısı, beyaz, gri renkli taşlardan yapılmış mozaiklerle kaplıdır. Geometrik motiflerin hâkim olduğu süslemeler kalp şeklinde bitkisel bordürlerle çevrilidir. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN