Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından 2023 yılında başlatılan "Plastiksiz Kıyılar, Plastiksiz Sular" projesinin ikinci ayağı gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Varyant EKDAĞ Sosyal Tesisi Halk Plajı'nda başlatılan projenin ilk gününde Avrupa Çevre Ajansı'nın "Deniz Çöpleri İzleme Programı" kapsamında sahil ve deniz temizliği yapıldı. 

Denize dalış gerçekleştiren dalgıçlar 35 dakikada içerisinde 4 çuval çöp topladı. Çıkan çöpler arasında pet şişe, içecek kutuları, çorap, toka, fötr şapka, demir çubuklar, ıslak mendil, çok sayıda pet şişe kapağı, deniz gözlüğü, ayakkabı bağı gibi çok sayıda çöp çıkarıldı. Toplanan tüm atıklar deniz kirliliğine dikkat çekmek için kategorilerine göre ayrılıp sergilendi. 

ÇÖP TOPLAMAK SORUNU ÇÖZMÜYOR 

Deniz temizliğine önem veren programlara ağırlık verilen ilimizde dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı'nda her gün yüz bin civarında misafir ağırlanıyor. 27 kişilik ekip ile 24 saat temizleme çalışması yapılıyor. Hafta içi günde 30 ton, hafta sonu da 60 ton çöp toplanıyor. Bunların büyük bir çoğunluğu da tek kullanımlık plastik olarak çevrecilerin karşısına çıkıyor. Sadece belediyelerin çöp toplamayla çevre kirliliği faktörü ile baş edemeyeceği gözler önüne seriliyor.

EĞİTİMLER YETERSİZ KALDI

Bireysel alışkanlıkların değiştirilmesi gereken zaman diliminde üzücü bir görüntü de Sarısu Plajı'ndan geldi. Vatandaşların çöp poşeti kullanmadan atıklarını sahile bırakması, çevre ve deniz temizliği konusunda ne kadar duyarsız olduklarını gözler önüne serdi. Önce ailede başlayan ardından okul sıralarında devam eden çevre konulu eğitimlerin bireylerin üzerinde kalıcı etki yaratmamış olması da konunun bir diğer üzücü yanını oluşturdu. Alışkanlıkların sorgulanması gereken bu süreçte sadece insan sağlığının değil, denizlerde yaşayan canlıların da temiz bir ortama sahip olması gerektiği bir kez daha unutuldu.

"ANTALYA'YA YAZIK EDİYORSUNUZ"

Sarısu Plajı'na yakışmayan görüntüleri fotoğraflayan vatandaşlar durumu kamuoyunda etki yaratmak adına sosyal medya hesaplarında paylaşma yoluna gitti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in etiketliği fotoğraflar, "Dün sarısu plajında çektim bu fotoğrafı", "Antalya'ya yazık ediyorsunuz" mesajları ile servis edildi.

"ÖNCE KENDİMİZDEN BAŞLAYALIM"

Bireyden başlanıldığı takdirde genele yayılması durumunda bilinçli çevre hareketinin başlatılacağına dikkat çeken yetkililer ise, "Bunların hepsi bizim elimizde. Önce kendimizden başlayalım" ifadelerine yer verdi.

Muhabir: DUYGU TEKİN