Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşanan trafik sorunu, artan nüfus ve şehirleşmeyle birlikte giderek artıyor. Özellikle yoğun saatlerde ana arterlerde ve merkezi noktalarda sıkışıklık yaşanıyor. Toplu taşıma kullanımının yeterince tercih edilmemesi, park sorunları ve altyapı eksiklikleri trafik akışını olumsuz etkiliyor. Kepez'deki trafik sıkışıklığının çözümü için altyapı çalışmaları ve alternatif ulaşım yollarının geliştirilmesi gerekiyor. Kepez Belediyesi, Yavuz Selim Mahallesi'ndeki zorlu arazi koşulları ve 2/B sorunları nedeniyle yapılamayan yolları açıyor. Yapılan yol çalışmalarında, ortaya çıkan kaya hafriyatı, mobil taş kırma makinesiyle mıcır malzemesine dönüştürülerek tasarruf sağlanıyor. 

KEPEZ'DE İMAR PLANINDA YER ALAN SOKAKLAR AÇILDI

Şehrin kuş bakışı görüldüğü Masa Dağı bölgesinde yer alan ve yoğun bir gecekondu yapılaşmasının olduğu mahallenin imar planında yer alan bazı sokakları,  2/B (Orman vasfını kaybetmiş Hazine arazileri) sorunundan dolayı fiziki olarak açık değildi. Kepez Belediyesi, Yavuz Selim Mahallesi’nde mülkiyet sorunlarından dolayı uzun yıllar yapılamayan imar yollarını inşa ediyor.  Kepez Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, 2/B sorununun ortadan kalkmasından sonra bu sokaklarda yol yapım çalışması başlattı. Özellikle mahallenin Barış Manço Bulvarı’nın doğu yakasında konut parselleri ile yeşil alanların bulunduğu bölgede imar yolları ulaşıma açılıyor. Arsa sahiplerinin talebi sonrası başlatılan yol yapımından dolayı bölgede yer alan zeytin ağaçları köklerinden sökülerek, yeşil alanlarda ve caddelerde yeniden toprakla buluşturuldu.  Fen İşleri Müdürlüğü, zeytin ağaçlarının tahliyesinden sonra iş makinelerinin yardımıyla bölgede genişliği 12 metre, uzunluğu 1200 metre olan 6126 ve 6128 sokakları fiziki olarak açtı.

YENİ YOLLARIN ALTYAPISI TAMAM

Bölgenin planlı şekilde gelişmesini sağlayacak olan ve yapımı geçtiğimiz yıl başlayan yolların sıyırma, kazı ve doldurma işlemleriyle ilgili toprak imalatları tamamlandı. İş makineleriyle toprak yüzeyi kazılarak yol tabanı oluşturuldu. Daha sonra yola enine ve boyuna eğim verilerek, karayolunun ince tesviyesi yapıldı. Fen İşleri Müdürlüğü, tesviye yüzeyi üzerine kum, çakıl, taş kırığından oluşan malzemeyi sererek, yolu asfaltlanmaya hazır hale getiriyor. Sokakların asfaltının da yatırım planlaması kapsamında yapılacağı belirtildi. Konut inşaatlarının ve diğer altyapı hizmetlerinin tamamlanmasından sonra ise bölgedeki yeşil alanların düzenlemesi yapılacak.

KEPEZ'DE TASARRUFLU HİZMET; KAYA HAFRİYATI YERİNDE MICIRA DÖNÜŞÜYOR

Kepez Belediyesi, Yavuz Selim Mahallesi’ndeki yol yapımı sırasında örnek bir çalışmaya da imza attı. Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün ‘tasarruflu hizmet’  anlayışı çerçevesinde yol yapımı sırasında ortaya çıkan hafriyat yerinde ekonomiye kazandırılıyor. Fen İşleri Müdürlüğü, araç parkında bulunan mobil taş kırma makinesi konkasörle yol inşası sırasında ortaya çıkan kayaları, yol yapımında kullanılan zemin kaplama malzemesine dönüştürüyor. Bölgeye getirilen mobil konkasör, yol yapımı sırasında çıkarılan kayaları anında mıcır malzemesine dönüştürüyor. Daha sonra kepçe yardımıyla bu malzeme kamyonlara yükleniyor. Kamyonlar da mıcır malzemesini yol yapımının devam ettiği bölgelere ve Fen İşleri Müdürlüğü’nün şantiyesine taşıyor.

YOL YAPIM ÇALIŞMALARI SÜRECEK

Kepez Belediyesi Başkan Vekili Refik Emre Altekin, açıklamasında yol yapımında ortaya çıkan hafriyatı, mobil taş kırma makinesiyle yerinde mıcır malzemesine dönüştürerek, önemli bir tasarrufa imza attıklarını söyledi. Yol yapımının, bölgenin planlı şekilde şehirleşmesine katkı sağlayacağını belirten Başkan Vekili Refik Emre Altekin, Yavuz Selim Mahallesi’nin Barış Manço Bulvarı’nın batısında yer alan ve fiziki olarak kapalı olan imar yollarını da önümüzdeki günlerde ulaşıma açacaklarını ifade etti. Kepez Belediyesi, taş kırma şantiyesinde yıl boyu her türlü inşaat atıklarını, asfalt, kırık taş kırıklarını ve yol yapımında oluşan hafriyatı dönüştürüyor.  Üretilen alt yapı malzemesi de yol, asfalt, kaldırım ve diğer altyapı hizmetlerinin yapımına ciddi bir katkı sağlıyor.

Kaynak: Kepez Belediyesi-Bülten