Antalya’da Kaleiçi ve Kale Kapısı Projelerine 1990 yılında dahil edilen Balbey Mahallesi’nde o günden bu yana hiçbir şey yapılmadı. Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, bölgede 43 tescilli yapıldığına dikkat çekti. Uyaroğlu, mahallenin tarihi dokusunun bir an önce gün yüzüne çıkartılmasını istedi.

43 TESCİLLİ YAPI BULUNUYOR

Muratpaşa’nın tarihi bölgeleri arasında yer alan Balbey Mahallesi’nde 43 tescilli yapının yer aldığına dikkat çeken Mahalle Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, 1990 yılında mahallenin Kaleiçi ve Kale Kapısı Projeleri kapsamında SİT alanı olarak kabul adiliğini söyledi. Uyaroğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Antalya’nın merkezinde tarihiyle geçmişe ışık tutan mahallemizde 43 tescilli yapı bulunuyor. 1990 yılında Kaleiçi ve Kale Kapısı projelerine dahil edilen mahallemizde o günden bu yana hiçbir şey yapılmadı. Mahallemizin aslına uygun şekilde proje kapsamında restore edilmesini istiyoruz. Mahallemizin her bir sokağı geçmişe tanıklık ediyor. Kaleiçi ve Kale Kapısı projeleri kapsamında mahallemizde bir an önce çalışmalara başlanılmasını istiyoruz.”

“TARİHİ YAPILAR İLGİ BEKLİYOR”

Balbey Mahallesi Muhtarı Abdullah Uyaroğlu, bölgede yer alan tarihi yapıların ilgisizlikten yok olma noktasına geldiğini anlattı. Birçok eski yapının madde bağımlılarının meskeni haline geldiğine dikkat çeken Uyaroğlu açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “Mahallemizde tescilli yapıların dışında çok sayıda eski yapı bulunuyor. Bu yapıların günümüze kazandırılması gerekiyor. Yıllardır madde bağımlılarına ev sahipliği yapan eski yapıların restore edilmesi artık kaçınılmaz oldu. Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın en büyük isteği bir an önce restorasyon çalışmalarına başlanılması yönünde.”

DÖRT ÖNEMLİ NOKTANIN MERKEZİNDE

Balbey Mahallesi’nin Antalya Valiliği, Muratpaşa Kaymakamlığı, Andızlı Mezarlığı ile Doğu Garajının tam ortasında yer aldığına dikkat çeken Muhtar Abdullah Uyaroğlu, mahallenin tam olarak Muratpaşa’nın merkezinde yer aldığını anlattı. Uyaroğlu konuya ilişkin açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Antalya’nın ve Muratpaşa ilçesinin tam olarak merkezindeyiz. Mahallemiz ondan dolayı hak ettiği ilgili görmek zorunda. Tarihi ve dokusuyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olabileceğine inandığımız mahallemizle ilgili ortaya konacak çalışma şeklinin bir an önce şekillenmesini ve net hale gelmesini istiyoruz.”

9 günlük bayram tatili en çok onları mutlu etti! Ciroları 150 milyar liraya yaklaştı 9 günlük bayram tatili en çok onları mutlu etti! Ciroları 150 milyar liraya yaklaştı


 

Muhabir: BÜLENT ÖNER