Antalya’da ‘Patronlar Kulübü’ diye tabir edilen ATSO’dan Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahminleriyle ilgili yaptığı güncellemeyle ilgili değerlendirme geldi. ATSO’dan yapılan açıklamada Merkez Bankası’nın yaptığı güncelleme tam not aldı. 

İFLAS VE KONKORDATOLAR ÖNLENDİ

Ekonomi yönetimi tarafından atılan adımların memnuniyet verici olduğunu belirten ATSO Başkanı Ali Bahar, “Ekonomi yönetimi, şu ana dek frene sert basmadı ve doğru yaptı. Aksi halde iflas ve konkordato başvurularında çok sert bir yükseliş görebilirdik. Ancak bu ılımlı yavaşlama politikasının yan etkisi olarak, enflasyonun da arzu edilenden daha gecikmeli olarak gerilediği bir süreç yaşıyoruz” dedi.  

Atso Bi̇nasi

Kimyon hasadı başladı! Kilosu 200 TL'den alıcı buluyor Kimyon hasadı başladı! Kilosu 200 TL'den alıcı buluyor

TALEBİN ERKEN ÇEKİLDİĞİ BİR DÖNEM YAŞANDI

Ekonomide beklentilerin çok önemli olduğunu vurgulayan Bahar, “Pek çok insan ve şirket, seçimlerden sonra dövizde bir sıçrama bekliyordu. Bu nedenle, talebin erkene çekildiği bir dönem geçirdik. Seçim sonrasında kur artmadığı gibi Merkez Bankası, gelen satışları karşılamak üzere son bir ayda 30 milyar dolara yakın döviz alımı yaptı” ifadelerini kullandı. 

Ali Bahar Atso Başkanı

ENFLASYONDA HIZLI GERİLEME BEKLENTİSİ

Enflasyonda düşüş başlayınca beklentilerde de iyileşme yaşanacağını vurgulayan Başkan Bahar, “Yaz aylarında gerek asgari ücret artışı yapılmayacak olmasının getireceği baz etkisi, gerekse sıkı para politikasının etkilerinin hissedileceği bir dönem olacak ve enflasyonda hızlı bir gerileme yaşayacağız. Enflasyon konusunda vatandaşların ve iş dünyamızın rahat bir nefes alması için tasarruf uygulamalarının bir an önce ve güçlü şekilde hayata geçmesi gerekiyor” diye konuştu. 
 

Muhabir: VELİ AKOĞLU