Antalya’da sıcak ve nemli havadan kaçmak için yaylalara çıkan vatandaşları büyük risk altında. İşte detaylar… 

ANTALYA’DA YAYLA AKINI BAŞLADI 

Antalya’da etkili olan aşırı sıcak hava ve nemle birlikte vatandaşlar yayla sezonunu açtı. Sıcaklardan bunalan vatandaşlar Toros Dağları üzerinde bulunan doğa harikası yaylalara çıkmaya başladı. Kent merkezinde nemle birlikte hissedilen sıcaklık değerleri 40 dereceleri aşarken, yaylalardaysa buz gibi serin hava hakim. Antalya’da başlayan yayla akınıyla birlikte ortaya büyük bir risk durumu çıktı. 

YAYLAYA ÇIKANLAR RİSK ALTINDA

Antalya’da sıcak ve nemli havadan kurtulmak için yaylalara çıkan vatandaşlarsa büyük risk altında. Aşırı sıcak hava nedeniyle yaylalarda yılan, akrep, sarıkız, kene ve sivrisinek gibi canlılar uyanmaya başladı. Ortaya çıkan bu tablo vatandaşların sağlığını tehdit ediyor. Antalya yaylalarındaki müstakil evlerin bahçelerindeki bitki örtüsünün altında kış uykusuna yatan canlılar vatandaşlar açısından risk teşkil ediyor. 

TEMİZLİK VE İLAÇLAMA ŞART

Antalya’nın yaylalarına çıkan vatandaşların yılan, akrep, sarıkız, kene gibi canlılardan zarar görmemesi için bir takım önlemler alması şart. Uzmanlar bu noktada ilaçlama ve çevre temizliğinin önemine dikkat çekiyor. Bu nedenle yaylara çıkan vatandaşların bahçelerindeki atık otları dikkatli bir şekilde temizlemesi, evlerinin çevrelerini ilaçlaması büyük öneme sahip. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU